România, înfrângere și cu Muntenegru!** Doar o MINUNE ne duce în sferturi

Naționala de polo a României a fost învinsă, sâmbătă, de reprezentativa Muntenegrului, scor 12-8 (3-1, 2-1, 3-2, 4-4), în penultima partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Tabela a fost deschisă de Tiberiu Negrean, 0-1 (min. 4), dar Janovici a stabilit egalitatea la atacul următor, portarul Stoenescu având intervenții salutare în alte două situații. Muntenegru a trecut la conducere, Paskovici și Radovici marcând nestingheriți de apărarea noastră, 3-1 (min. 7), dar și la prima pauză.

Vicecampioana europeană și-a mărit avantajul în repriza secundă, 4-1 ( min. 11), Diaconu a redus la 4-2, Brguljan a înscris din nou pentru Muntenegru, scorul pauzei mari fiind 5-2.

Repriza a treia nu a adus schimbări, Muntenegru a jucat la adăpostul avantajului precedent, 6-3 (min. 21), iar la ultima pauză, România era condusă cu 8-4.

Ultimele opt minute ale partidei nu au făcut decât să consfințească o victorie previzibilă a Muntenegrului, în pofida eforturilor curajoase ale României, care a fost însă afectată de consumul fizic din meciurile precedente.

Marcatorii partidei:

România – Diaconu 3 goluri, Negrean 2, C. Radu 1, Matei 1, Iosep 1

Muntenegru – Ivovici 3 goluri, Paskovici 2, Radovici 2, Janovici 2, Zlokovici 2, Brguljan 1.

În primele trei partide din grupa B, tricolorii au obținut o victorie, în fața Marii Britanii, cu scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), respectiv două înfrângeri, cu vicecampioana olimpică SUA, scor 8-10 (3-3, 2-1, 0-3, 3-3) și campioana olimpică Ungaria, scor 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3). În ultimul meci din grupă, tricolorii vor juca cu Serbia (6 august).

Competiția olimpică de polo se desfășoară între 29 iulie și 12 august.

Conform regulamentului, după disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, de unde câștigătoarele vor juca semifinale și, ulterior, finala mică și finala mare.

La ediția din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.

Naționala de polo a României a participat ultima dată la JO în 1996, la Atlanta (locul 9), cea de la Londra fiind a noua participare din istorie. Cea mai bună performanță tricoloră la nivel olimpic este locul patru, la JO din 1976.

sursa: Mediafax

Publicat: 04 08. 2012, 13:25
Actualizat: 04 08. 2012, 13:49