România – Croația 4-1, la EURO 2019 U21 | Reacție superbă venită din Italia! Ce a scris Gazzetta Dello Sport, după ce tricolorii au oferit surpriza

Victoria României la debutul EURO 2019 U21 a fost salutată și de publicația italiană Gazzetta Dello Sport, care a titrat: „România, ce surpriză plăcută„. Tricolorii mici antrenați de Mirel Rădoi au învins Croația și au captat atenția celorlalte echipe de la turneul final din Italia și San Marino.

EURO 2019 U21: România – Croația 4-1 (Pușcaș 11-pen., I. Hagi 13, T. Băluță 66, A. Petre 90+3 / Vlasic 18). Fazele meciului pot fi văzute AICI!

Gazzetta Dello Sport: „România, ce surpriză plăcută. S-a terminat 4-1: Pușcaș și Hagi au dus echipa lui Radoi în dublu avantaj, apoi Vlasic a redus din diferență. În repriza secundă, Băluță și Petre au închis partida. Acum, românii așteaptă rezutatul partidei Anglia – Franța

La Serravalle, România „italienilor” Pușcaș și Radu a bătut Croația, scor 4-1și a  obținut trei puncte importante. A fost o cursă în primee 20 de minute, când s-au marcat trei goluri. Mai întâi, Pușcaș a obținut un penalty și l-a învins pe Posavec, apoi Hagi a marcat, după ce croații au salvat de pe linia porții. Golul croaților a venit în minutul 17, datorită lui Vlasic, care a profitat de greșeala lui Hagi și de lipsa e reacție a lui Radu.

În a doua repriză, Croația a început mai bine, dar o greșeală incredibilă a lui Sosa l-a pus pe poziție bună pe Băluță, care a driblat un adversar și a marcat pentru 3-1. Până la final a mai marcat și Petre, care i-a uat locul lui Pușcaș”, a scris publicația italiană.

Mirel Rădoi, surprins!

Vineri, de la 19:30, România va întâlni Anglia, dar până la acel moment Rădoi vrea să se bucure pentru meciul istoric făcut de tricolorii U21. Fostul mijlocaș a recunoscut că rezultatul l-a luat prin surprindere și a avut un mesaj și pentru fanii români: „Sincer, nici nu îndrăzneam să mă gândesc la un asemenea scor. Mă bucur pentru băieți, mă bucur pentru atmosferă. Cel mai important e că i-am făcut fericiți pe români. Mă bucur că suntem urmați peste tot de români. Asta înseamnă că la fiecare meci contează determinarea pe care o arată băieții. Meciul cu Anglia va fi mult mai dificil, pentru că englezii au alt ritm de joc. De mâine începem să vorbim despre Anglia”, a declarat Mirel Rădoi, la microfonul TVR.

Gică Hagi, foarte fericit după România – Croația 4-1!

Antrenorul și patronul Viitorului a făcut magie din câteva cuvinte: „Driblingurile le-a învățat Băluță de la maică-sa și tatăl lui! Publicul a fost excepțional aici! Eu nici n-am vorbit cu el în ultimele zile, l-am lăsat în pace, să vorbească pe teren. Sunt 25 de ani de la victoria contra Columbiei de la Mondialul din America!? Destiny, asta e”, a concluzionat fostul decar al naționalei. Înconjurat de fani și de jurnaliști, Regele a stârnit hohote de râs și o rafală de aplauze, cu doar câteva declarații.

Publicat: 18 06. 2019, 22:41
Actualizat: 18 06. 2019, 22:42