România, campioană balcanică la tenis de masă. Echipa U21 s-a impus în competiția fetelor, iar băieții au terminat cu bronz

România a câștigat concursul balcanic cu echipa U21 formată din Denisa Uritu, Alina Zaharia și Elena Zaharia.

Protagonista Campionatelor Europene de tenis de masă de la Cluj în concursul cadetelor (categoria juniori 2, 12-15 ani), Elena Zaharia a făcut echipă cu sora sa mai mare, Alina, dar și cu Denisa Uritu, iar sub îndrumarea antrenorului federal Viorel Filimon, cele trei au trecut de echipele din Bulgaria, Macedonia și Muntenegru – în grupe, de Kosovo – în sferturile de finală, pentru ca apoi să treacă de Bosnia și Herțegovina – în semifinale și de țara-gazdă, Turcia, în finală, scor general 3-1.

Delegația tricoloră a încheiat concursul pe echipe la Balcaniada U21, de la Edirne (Turcia), cu același palmares ca și la Europenele U18 de la Cluj: aur la fete și bronz la băieți. Paul Mladin, Florin Spelbuș și Alexandru Manole au terminat pe trei concursul, fiind învinși în semifinale de Turcia și câștigând, apoi, finala mică, disputată cu Bosnia și Herțegovina.

Publicat: 03 08. 2018, 18:26
Actualizat: 03 08. 2018, 19:37