România a ratat la mustață medaliile la dublu feminin. Înfrângere dureroasă pentru Samara și Szocs, în decisiv, de la 2-0 la seturi, la Europeanul de tenis de masă

• Cele două perechi ale României, Eliza Samara / Bernadette Szocs și Adina Diaconu / Irina Ciobanu au pierdut în sferturile Europeanului de tenis de masă.

Sâmbătă dimineață, România a dat asalt în paralel pentru medalii în proba de dublu feminin la Europeanul de tenis de masă de la Alicante, Spania. Eliza Samara și Bernadette Szocs – la masa 2 și mai tânărul cuplu format din Adina Diaconu și Irina Ciobanu – la masa 1 au luat un start lansat în sferturile de finală, câștigând primele două seturi ale duelurilor lor, însă nu au reușit să avanseze în semifinale – rezultat care le-ar fi asigurat bronzul.

Samara și Szocs au câștigat primele două seturi cu scor identic, 11-7, apoi s-au văzut egalate la general după două manșe extrem de echilibrate, ajunse în prelungiri și tranșate la limită de nemțoaice, la 10 și 11. Mittelham și Lang au preluat conducerea, 3-2, însă româncele au găsit resursele pentru a forța decisivul. Lupta crâncenă din setul șapte, cu reveniri de scor notabile, s-a încheiat tot cu victoria reprezentantelor Germaniei.

De la 2-0, Adina Diaconu și Irina Ciobanu au cedat următoarele patru seturi în fața perechii formate din Sofia Polcanova și Yana Noskova (Austria / Rusia).

• Eliza Samara / Bernadette Szocs – Nina Mittelham / Kristin Lang 3-4 (11-7, 11-7, 10-12, 11-13, 6-11, 11-4, 7-11)
  • Adina Diaconu / Irina Ciobanu – Sofia Polcanova / Yana Noskova 2-4 (11-9, 12-10, 5-11, 11-13, 5-11, 7-11)

Bernadette Szocs are șansa revanșei în fața Ninei Mittelham, în optimile probei de simplu, de la 13:45 ora României. Pentru moment, scorul Bernadette Szocs – Germania este 0-2, două perechi din Germania oprindu-i cursa spre medalii la dublu feminin și masculin, în sferturi.

• Meciuri de la Europeanul de tenis de masă de la Alicante sunt transmise pe canalele Eurosport.
  • Întrecerile de la Alicante se încheie duminică.

Publicat: 22 09. 2018, 12:16
Actualizat: 22 09. 2018, 12:31