Robben: „Am dat totul și sunt mândru de această echipă. E foarte greu să pierzi la loviturile de departajare”

Atacantul olandez Arjen Robben a declarat, miercuri, la Sao Paulo, că este foarte mândru de coechipierii săi, care au dat totul la Cupa Mondială din Brazilia, unde Olanda a fost eliminată în semifinale de Argentina, scor 2-4, la loviturile de departajare, informează AFP.

„Este foarte greu să pierzi când ești atât de aproape de scopul final. Însă ceea ce am reușit în Brazilia este incredibil. Nimănui nu i se poate imputa nimic. Toată lumea a făcut treabă foarte bună. Meciul pentru locul trei? Sincer, nu este titlul care mă interesa. Este foarte greu să pierzi la loviturile de departajare”, a declarat Robben.

Wesley Sneijder a afirmat că Olanda merita mai mult, subliniind că argentinienii au mizat pe loviturile de departajare: „Am făcut un joc bun și meritam mai mult. Nu am reușit să marchez la loviturile de departajare și este păcat. Însă este regretabil că nu ne-am fructificat ocaziile în cele 120 de minute de joc„.

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selecționata Olandei, în semifinalele competiției.

La finalul celor 90 de minute de joc și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero și Maxi Rodriguez.

Pentru Olanda au înscris Robben și Kuyt, în timp ce Vlaar și Sneijer au ratat.

În finala Cupei Mondiale, Argentina va întâlni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei în compania Braziliei.