Rivale până la moarte: Lazio bate rivala AS Roma și trimite titlul la Juventus. „Nu este ultimul meu derby”, a spus Totti, ajuns la 40 de ani

Lazio Roma a învins duminică marea rivală AS Roma în derby-ul Cetății Eterne și a trimis, practic, titlul de campioană a Italiei la Genoa, pe adresa liderului Juventus, care cu patru etape înaintea finalului de campionat și-a mărit avantajul la 9 puncte față de romani.

În etapa cu numărul 34, pe Olimpico, echipa lui Spalletti a pierdut cu 1-3 (1-1) în fața marii rivale, Lazio, și s-a îndepărtat decisiv de obiectivul fixat la începutul sezonului: titlul de campioană Italiei, trofeu pe care nu l-a mai câștigat din 2001.

Totti a declarat la începutul meciului: „Nu este ultimul meu derby”

În minutul 12, Keita, de la Lazio, a marcat în poarta lui Szczesny, fructificând o pasă de la Milinkovic-Savic. Egalarea a venit înaintea pauzei. Veteranul Daniele De Rossi a făcut tribuna să viseze din nou după ce a transformat un penalty.

Daniele de Rossi a marcat golul de 1-1 în minutul 45 al partidei AS Roma – Lazio (sursă foto: asroma.com)

În a doua parte a meciului, Lazio a marcat la 5 minute de la revenirea pe teren. Fundașul sârb Dusan Basta a înscris pentru 2-1. În minutul 73, vedeta celor de la AS Roma, Totti, a intrat pe teren în locul lui Daniele De Rossi, dar nu a reușit să producă minunea.

În iunie 2017 se încheie contractul lui Totti ca jucător al grupării AS Roma, însă are un alt contract semnat cu giallorossi pe 6 ani

Scorul final l-a stabilit tot Keita, care a reușit o dublă în derby-ul roman, în minutul 85.

Lazio se află pe locul 4 în Serie A, cu 67 de puncte, și este ieșită de mult timp din orice calcule ale luptei pentru titlu

Partida s-a terminat și mai rău pentru AS Roma. În minutul 90+3, fundașul Rudiger a văzut roșu în urma unei intrări la sârbul Djordjevic.

În derby-ul AS Roma – Lazio, Ștefan Radu a fost doar rezervă, fundașul român a revenit după o accidentare.

Într-o partidă din aceeași etapă, disputată vineri, Juventus se împiedicase la Atalanta, unde nu obținuse decât o remiză, scor 2-2. Numai că AS Roma, în loc să profite și să se apropie la 6 puncte de lider, a pierdut și, practic, a risipit ultimele șanse de a mai recupera distanța față de Juventus.

Publicat: 30 04. 2017, 15:41
Actualizat: 30 04. 2017, 16:07