Rezultate șoc în Premier League: Chelsea e zdrobită de Bournemouth, după 0-0 la pauză, iar Liverpool pierde șansa desprinderii

Surprizele s-au ținut lanț în etapa a 24-a din Premier League: Chelsea a fost zdrobită de Bournemouth (4-0), iar Liverpool a înregistrat doar un egal pe teren propriu (1-1) cu Leicester. În celelalte două meciuri s-au întâlnit Southampton și Crystal Palace (1-1) și Tottenham – Watford (2-1).

După rezultatele de marți, când cele două echipe din Manchester s-au încurcat, etapa părea că va fi în avantajul lui Liverpool. Toți credeau că trupa lui Klopp va face un pas în plus către titlu, dar, surprinzător, s-a încurcat cu Leicester. Deși a fost aliniat cel mai bun „11”, Liverpool nu s-a ridicat la nivelul din etapele trecute. Singurul capitol la care a dominat adversarul a fost posesia, 72 %. „Cormoranii” au deschis repede scorul, min. 3, prin Mane care a finalizat cu un șut din interiorul careului o super fază la care au mai contribuit Firmino și Robertson. Reduta lui Klopp a căzut în prelungirile primei reprize, 45+2, în urma unei  faze fixe la care apărarea s-a întrecut în greșeli. Scor final 1-1, iar Liverpool rămâne pe primul loc, la 5 puncte de Manchester City.

King a ucis Chelsea

Chelsea a ajuns la a doua înfrângere consecutivă în campionat. După eșecul cu 2-0 în fața lui Arsenal, londonezii au pierdut cu 4-0 în fața lui Bournemouth, după un meci de senzație făcut de Joshua King. Cu două goluri și o pasă de gol, toate în repriza secundă, norvegianul a fost omul meciului în cea mai categorică victorie a echipei sale din acest sezon pe teren propriu.

Publicat: 31 01. 2019, 08:45
Actualizat: 31 01. 2019, 08:52