Recordul de la 400 m stabilit de legendarul Michael Johnson a fost doborât la Rio. Cine și cum a reușit performanța: „M-am antrenat cu Bolt”

Atletul Wayde van Niekerk a reușit să câștige medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro în proba de 400 de metri cu timpul de 43:03, stabilind și un nou record mondial.

Finala de la 400 metri masculin s-a încheiat cu un nou record mondial. Performanța îi aparține sud-africanului Wayde Van Niekerk, care a alergat distanța în 43:03. Fostul record mondial îi aparținea atletului american Michael Johnson, cu timpul de 43.18 și a fost stabilit în 1999.

Van Niekerk s-a impus fără probleme și a cucerit medalia de aur, iar celelalte două trepte ale podiumului au fost ocupate de James Kirani (Grenada), campionul olimpic din urmă cu patru ani de la Londra, cu timpul de 43.76 și Lashawn Merritt (SUA), cu 43.85, medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, din 2008.

„În acest moment sunt foarte bucuros de ceea ce am realizat”, a declarat după cursă campionul olimpic din Africa de Sud. După victoria din cursa de 400 de metri, Van Niekerk a fost felicitat de jamaicanul Usain Bolt. Întrebat ce i-a spus cel mai mare star din atletismul mondial, sud-africanul a răspuns: „M-am antrenat cu Bolt timp de două săptămâni în Jamaica, iar când am fost acolo, mi-a spus că voi doborî recordul mondial. Acum a venit la mine după cursă și m-a felicitat pentru că am reușit acest lucru”, a mai spus noul campion olimpic în proba de 400 de metri.