Ratările de la Mondial se răzbună pe Twitter. Ecuadorienii l-au înjurat pe Arroyo pentru ocazia din meciul cu Elveția, fotbalistul nu a mai intrat contra Hondurasului

• Michael Arroyo a avut ocazia de a aduce victoria Ecuadorului în fața Elveției. Ratarea acestuia din minutul 90+2 a fost urmată de reușita lui Josip Drmic, care a consemnat victoria dramatică a europenilor
  • Reacțiile ecuadorienilor de pe Twitter l-au făcut pe Arroyo să amenințe că își va închide contul personal

Elveția a învins Ecuador cu 2-1 în prima etapă a meciurilor din Grupa E. În pofida faptului că au condus cu 1-0 la pauză, sud-americanii au pierdut dramatic cele trei puncte, iar jocul împotriva Hondurasului îi obligă la victorie pentru a mai putea spera la calificarea în optimi.

În minutul 90+2 al întâlnirii, Michael Arroyo a ratat o ocazie rarisimă de a marca și a aduce cele trei puncte în contul ecuadorienilor. Elvețienii au declanșat un contraatac devastator și au înscris golul care a stabilit scorul final, 2-1 pentru europeni. Reușita lui Drmic a provocat furia conaționalilor lui Arroyo care au adresat injurii rasiste pe Twitter. În jignirile proferate de fani s-au presărat apelative precum „negru ignorant” sau „fiu de cățea fumător de marijuana”.

Fotbalistul a încercat să găsească un alibi pentru ocazia ratată și pentru înfrângerea în fața Elveției. Acesta le-a amintit fanilor că Spania a pierdut primul meci al Mondialului din Africa de Sud dar a câștigat trofeul la finalul turneului.

Cu toate acestea, ecuadorienii au continuat să îl injure pe Arroyo și să îl acuze pentru eșecul din ultimul minut de prelungire. Ca răspuns la reacția violentă a fanilor, fotbalistul a amenințat că își va închide contul de Twitter.

Publicat: 21 06. 2014, 20:14
Actualizat: 21 06. 2014, 20:15