‘RAȘI’ de UEFA după faza grupelor! Cei patru arbitri care pleacă acasă după erorile de la Euro

UEFA a anunțat, miercuri, că patru arbitrii de centru, ungurul Viktor Kassai, germanul Wolfgang Stark, olandezul Bjorn Kuipers și spaniolul Carlos Velasco Carballo, au fost trimiși acasă după meciurile din faza grupelor de la Campionatul European din Ucraina și Polonia, informează AFP.

Ungurul Viktor Kassai a arbitrat meciul Anglia – Ucraina, scor 1-0, din ultima etapă a grupei D, și nu a validat un gol valabil pentru reprezentativa țării gazdă.

Spaniolul Carlos Velasco Carballo a greșit la meciul de deschidere al Euro-2012, Polonia – Grecia, scor 1-1, când a eliminat ușor un jucător elen, iar la întâlnirea Germania – Danemarca, scor 2-1, nu a acordat o lovitură de pedeapsă pentru danezi.

Germanul Wolfgang Stark nu a acordat un penalti pentru Croația în meciul cu Spania, câștigat de iberici cu scorul de 1-0.

Olandezul Bjorn Kuipers a fost arbitrul întâlnirii Ucraina – Franța, scor 0-2, întreruptă în minutul 5 din cauza unei furtuni. Partida a fost reluată după aproximativ 50 de minute.

Responsabilul UEFA cu arbitrii, italianul Pierluigi Collina, a declarat, miercuri, că golul nevalidat Ucrainei este o eroare umană. „Golul Ucrainei a fost valabil. A fost o eroare umană, dar o eroare de câțiva centimetri, nu de jumătate de metru așa cum s-a scris. Era mai bine să fie evitată această greșeală, dar să nu uităm că este unica problemă apărută în 24 de meciuri la Campionatul European. O singură eroare nu poate schimba trei ani de muncă. Majoritatea deciziilor au fost cele corecte”, a spus Collina.

În minutul 62, ucraineanul Marko Devici a șutat la poartă, iar John Terry a scos balonul de după linia porții. Arbitru ungur Viktor Kassai a lăsat jocul să continue, după ce asistenul suplimentar Istvan Vad nu i-a semnalizat că mingea depășise linia porții cu întreaga circumferință.

Publicat: 20 06. 2012, 17:15
Actualizat: 20 06. 2012, 17:19