Primul titlu olimpic acordat la PyeongChang a luat drumul Europei! Chiar de la prima finală avem și cea mai medaliată femeie din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă

Charlotte Kalla (Suedia) este prima campioană olimpică de la PyeongChang, după ce a câștigat proba de skiathlon – 15 km la schi fond. Sportiva din Suedia a reușit să-i „sufle” medalia de aur norvegiencei Marit Bjoergen (Norvegia), pe care a învins-o cu un avans de 7 secunde. Podiumul a fost în întregime al Europei, având în vedere că pe locul 3 a sosit Krista Parmakoski (Finlanda).

• Ce este skiathlon: probă de schi fond care combină cele două stiluri de alergat pe schiuri, clasic și liber

Marit Bjoergen a irosit șansa de a câștiga al treilea titlu olimpic consecutiv în această probă, după o cursă tactică excelentă făcută de suedeza Charlotte Kalla, care a luat cursa pe cont propriu în ultimii 3 kilometri. Proaspăta campioană olimpică a făcut un „sprint” pe schiuri, care a surprins-o pe reprezentanta Norvegiei. Suedeza a alergat cei 15 km în 40 de minute și 44 de secunde.

Kalla este prima campioană olimpică la PyeongChang, iar Marit Bjoergen devine din acest moment cea mai medaliată femeie din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă. Fondista din Norvegia a obținut a 11-a medalie din carieră: 6 aur, 4 argint, 1 bronz. Până la ora finalei de skiathlon, Bjoergen era la egalitate cu rusoaica Raisa Smetanina și italianca Stefania Belmondo.

Publicat: 10 02. 2018, 10:09
Actualizat: 10 02. 2018, 10:12