Portughezii au înnebunit după eșecul cu Albania: „Cea mai mare rușine din istoria naționalei” Ultima înfrângere a lusitanilor pe teren propriu, în preliminariile CE, a fost „oferită” de România

Portugalia a oferit prima mare surpriză a campaniei de calificare pentru Campionatul European din 2016. Lusitanii au pierdut meciul cu Albania de pe teren propriu, scor 0-1, și au fost fluierați de fani.

Fără Cristiano Ronaldo, Portugalia a prestat un joc extrem de slab, iar golul lui Balaj din minutul 52 a venit ca urmare a lipsei de inventivitate și forță a echipei lui Bento. Tehnicianul portughez a încercat să explice acest rezultat rușinos la conferința de presă, dar a reușit doar să-și atragă și mai multe critici.

„Am început bine meciul, ne-am creat câteva ocazii bune, dar nu am rueșit să marcăm. La fel s-a întâmplat și în repriza a doua, dar am primit gol la prima și singura lor ocazie. Avem o problemă în ceea ce privește eficiența în fața porții, am avut suficient de multe ocazii încât să câștigăm meciul sau măcar să obținem un egal. E normal ca suporterii să reacționeze așa, sunt nemulțumiți. Totuși, putem câștiga grupa. Nu e indicat să judecăm totul după primul meci”, a declarat Paulo Bento la conferința de presă.

Portugalia a pierdut doar patru meciuri pe teren propriu în ultimii zece ani. Pe lângă eșecul cu Albania, s-a întâmplat de două ori cu Grecia, la Euro 2004, și o dată cu Danemarca în 2008, în preliminariile pentru Campionatul Mondial. Ultima înfrângere a portughezilor acasă, în preliminariile pentru Campionatul European, datează din 1998, atunci când România s-a impus cu 1-0. Pentru albanezi, acesta este prima victorie din istoria naționalei în debutul unei campanii de calificare. Albania nu mai câștigase un meci de 18 luni.

Presa portugheză i-a pus imediat la zid pe jucători și pe selecționer. „Cea mai mare rușine din istoria naționalei”, titrează A Bola, în timp ce O Jojo scrie „Dezastru total”. Record are un titlu simplu și cuprinzător: „Rușine”.

Publicat: 08 09. 2014, 12:04
Actualizat: 08 09. 2014, 12:05