Portugalia – Argentina 2-0, în prima etapă de fotbal de la Jocurile Olimpice. Vezi toate rezultatele!

Selecționata Portugaliei a învins, vineri, echipa similară din Argentina, scor 2-0, într-un meci disputat în grupa D, din cadrul competiției de fotbal a Jocurilor Olimpice.

Fără Cristiano Ronaldo în lot, Portugalia a câștigat prin golurile marcate de Goncalo Paciencia, în vârstă de 22 de ani, în minutul 66, și Pite, 21 de ani, în minutul 84.

Paciencia, care activează la FC Porto, a primit o pasă de la Bruno Fernandes, la aproximativ 20 de metri de poarta adversă, și a înscris cu un șut puternic plasat în stânga portarului.

Reușita lui Pite a venit tot din afara careului, însă după o eroare a portarului argentinian Geronimo Rulli, unul dintre cei doi jucători trecuți de 23 de ani aflați în lotul vicecampioanei mondiale en-titre, care a scăpat mingea printre picioare.

Portugalia: Varela – Ferreira Fonseca, Esgaio, Figueiredo, Edgar – Martins (Silva 76′), Relvas Oliveira (Pite 71′), Podstawski, Fernandes – Paciencia (Ilori 81′), Agra. Selecționer: Rui Jorge.

Argentina: Rulli – Magallan (Pavon 64′), Gianetti, Cuesta, Soto – Gomez, Martinez, Ascacibar, Espinoza (Lo Celso 72′) – Correa (G. Simeone 79′) – Calleri. Selecționer: Julio Olarticoechea.

Rezultatele înregistrate, joi și vineri, în prima etapă a competiției de fotbal de la Jocurile Olimpice:

Grupa A: Irak – Danemarca 0-0, Brazilia – Africa de Sud 0-0

Grupa B: Nigeria – Japonia 5-4, Suedia – Columbia 2-2

Grupa C: Fiji – Coreea de Sud 0-8, Mexic – Germania 2-2

Grupa D: Portugalia – Argentina 2-0, Honduras – Algeria 3-2

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 05 08. 2016, 09:21
Actualizat: 05 08. 2016, 09:22