Peter Schmeichel a transmis un mesaj emoționant după eliminarea Danemarcei de la Cupa Mondială: „Nu pot să fiu mai mândru”

Peter Schmeichel a fost, probabil, cel mai fericit părinte din lume în minutul 166, când fiul său, Kasper, a apărat penalty-ul executat de Luka Modric și a trimis partida din optimile Cupei Mondiale la loviturile de departajare. Croații au izbutit să iasă triumfători la final, dar fostul portar de la Manchester United a avut numai cuvinte de laudă pentru jucătorii și staff-ul echipei naționale.

„Nu mai am cuvinte. Nu pot să fiu mai mândru de țara mea, de fiul meu, de colegii săi, de staff-ul tehnic și de fantasticul nostru antrenor Age Hareide. După ce toate lacrimile se vor usca vom realiza cât de bine ne-am descurcat”, a scris Peter Schemichel pe pagina sa de Twitter.

Danemarca a deschis scorul încă din primul minut al partidei cu Croația, când Mathias Jorgensen l-a învins pe Subasic cu un șut din apropiere. Mandzukic a egalat după doar trei minute, profitând de o eroare din defensiva Danemarcei. S-a mers la loviturile de departajare, unde elevii lui Zlatko Dalic s-au impus cu 3-2. Eriksen, Schone și Nicolai Jorgensen au fost blocați de Subasic, iar Ivan Rakitic a transformat lovitura decisivă. Schemichel a fost și el la înălțime, reușind să apere execuțiile lui Badelj și Privaric.

Pentru Croația urmează meciul din sferturi cu Rusia, care a eliminat campioana din 2010, Spania, tot în urma loviturilor de departajare.

Publicat: 02 07. 2018, 15:34
Actualizat: 02 07. 2018, 15:35