Performanță pentru gimnastica ieșeană! Laura Aniței, medaliată cu bronz la un puternic turneu desfășurat în Ucraina

Turneul internațional „Deriugina Cup”, desfășurat la Kiev, a adus un nou și frumos succes gimnasticii ritmice ieșene. Junioara Laura Aniței, sportivă pregătită la Clubul Sportiv Școlar Unirea Iași de profesorii Cătălina și Constantin Radu, s-a clasat pe locul al treilea și a cucerit medalia de bronz în proba de panglică, după o întrecere pasionantă cu alte 39 de sportive din 19 țări.

Laura Aniței s-a calificat și în celelalte trei finale de opt (cerc, minge, măciuci), ocupând în fiecare locul 6.

Ideea acestui eveniment unic aparține singurei gimnaste sovietice care a devenit de două ori campioană mondială la individual, Irina Deriugina. „Deriugina Cup a fost un cadou al acesteia pentru mama și antrenoarea ei, Albina Deriugina, care a ajutat-o pe Irina să ajungă la cel mai înalt nivel al gimnasticii ritmice mondiale. „Deriugina Cup” a lansat în cele 23 de ediții numeroase sportive de înaltă valoare internațională”, a declarat prof. ieșean Constantin Radu.

Publicat: 20 03. 2018, 11:14
Actualizat: 20 03. 2018, 11:15