PERFORMANȚĂ‚ | Ovidiu Ionescu a jucat cel mai lung set din competiția masculină și a trecut en-fanfare de optimi. Se duelează pentru o medalie, în sferturile Europeanului de la Alicante, cu o legendă a tenisului de masă: ORA meciului

Ovidiu Ionescu este al doilea român calificat în sferturile de finală pe tablourile de simplu, după Bernadette Szocs, la capătul unui meci memorabil, câștigat sâmbătă după-amiază, cu 4-2, în fața #6 din Europa, Jonathan Groth.

Buzoianul a tranșat în favoarea sa un prim set-maraton, de 38 de puncte. Ovidiu Ionescu este, acum, primul jucător care, la ediția 2018 a Europeanului de tenis de masă, a câștigat 20 de puncte într-un set (20-18), după ce miercuri, ibericul Jesus Cantero s-a apropiat de această bornă, câștigând setul 3 al duelului cu belgianul Martin Allegro cu 19-17 (n.r. Cantero avea mai apoi să piardă meciul, 2-4). Românul și-a dublat avantajul pe tabelă, după o manșă a doua în care nu s-au jucat nici măcar jumătate din schimburile din primul set.

Aflat cu 20 de poziții mai sus în clasamentul european, danezul Jonathan Groth a replicat câștigând rapid setul 3 și egalând apoi după un set decis în prelungiri. Ovidiu Ionescu a temperat însă elanul nordicului și nu i-a permis să preia conducerea, adjudecându-și setul al cincilea, 11-8. Ovidiu Ionescu a respectat logica partidei, reușind să câștige al doilea set consecutiv și să închidă partida în șase manșe, asigurându-și astfel locul între primii opt.

• Ovidiu Ionescu – Jonathan Groth 4-2 (20-18, 11-7, 5-11, 12-14, 11-8, 11-5)

În sferturi, Ovidiu Ionescu va juca împotriva legendarului Vladimir Samsonov, triplu campion european la simplu (în 1998, 2003 și 2005), al doilea cel mai longeviv sportiv în Top 10 după suedezul Jan-Ove Waldner, vicecampion mondial în 1997 și participant la șase ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice, între 1996 și 2016. Meciul se va juca sâmbătă seară, la 22:15 ora României, miza fiind câștigarea unei medalii pentru România.

• Bernadette Szocs și-a completat, sâmbătă, prin victoria în fața Ninei Mittelham, setul de prezențe în sferturi la ediția 2018 a Europeanului de tenis de masă. Sportiva de 23 de ani a acces pe tabloul final de 8 la mixt împreună cu Ovidiu Ionescu și la dublu feminin – împreună cu Eliza Samara, iar sâmbătă seară, de la 20:15 va încerca să avanseze pentru prima dată în semifinale și, implicit, să urce pe podium.
  • România va încheia CE de tenis de masă fără medalie în probele de dublu.
Publicat: 22 09. 2018, 17:17
Actualizat: 22 09. 2018, 18:23