Performanță fantastică în prima zi a concursului de atletism. Etiopianca Almaz Ayana a doborât recordul mondial la 10.000 de metri și a cucerit aurul

Atleta etiopiană Almaz Ayana a câștigat, vineri, medalia de aur în cursa de 10.000 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, Brazilia, și a doborat recordul mondial la această probă, care data din 1993, notează BBC.

Sportiva în vârstă de 24 de ani a oprit cronometrul la 29 de minute, 17 secunde și 45 de sutimi. Almaz Ayana a fost cu 14 secunde mai rapidă decât recordmena anterioară, Wang Junxia din China (29 de minute, 31 de secunde și 78 de sutimi).

Vivian Cheriot (Kenya) a încheiat cursa pe locul doi și a cucerit medalia de argint, cu timpul 29 de minute, 32 de secunde și 53 de sutimi. Cheriot a fost medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice din 2012.

Campioana en-titre, Tirunesh Dibaba (Etiopia), a obținut doar bronzul, dar a înregistrat cel mai bun timp personal la această cursă, 29 de minute, 42 de secunde și 56 de sutimi.

Almaz Ayana a devenit prima femeie care să doboare un record mondial la 10.000 de metri în cadrul unei ediții a Jocurilor Olimpice. Totodată, este pentru prima dată în ultimii șapte ani când se înregistrează un timp sub 30 de minute la această probă.

Publicat: 12 08. 2016, 22:25
Actualizat: 12 08. 2016, 22:26