Ovidiu Ionescu s-a calificat în optimile Europeanului de tenis de masă de la Alicante. Două victorii superbe pentru buzoian, într-o zi!

Ovidiu Ionescu s-a calificat, vineri seară, în optimile Europeanului de tenis de masă din Alicante, învingându-l pe francezul Emmanuel Lebesson, locul 17 în clasamentul european al momentului, cu 4-1. Singurul reprezentant al României rămas pe tabloul de simplu masculin va juca pentru un loc în sferturi cu danezul Jonathan Groth, numărul 6 în Europa.

În antepenultima zi a întrecerii continentale, Ovidiu Ionescu a reușit două victorii impresionante, cu scor identic, 4-1, mai întâi la dublu (alături de spaniolul Robles, în optimi), apoi la simplu, în șaisprezecimi. Românul a avut o evoluție sigură în primele trei seturi ale duelului cu Lebesson, a cedat apoi setul patru, însă a închis ferm partida, în cinci seturi (11-9, 11-9, 12-10, 7-11, 11-7).

• România are două reprezentante la simplu feminin, pe Bernadette Szocs și Dana Dodean, care vor intra în luptă, sâmbătă, de la 13:45 ora României, în lupta pentru pătrunderea în sferturile de finală ale competiției din Spania.
  • Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante trag cortina duminică, atunci când sunt programate ultimele finale.

Publicat: 21 09. 2018, 19:51
Actualizat: 21 09. 2018, 19:52