Olandezul Bjorn Kuipers va arbitra meciul Franța – Islanda

Olandezul Bjorn Kuipers, în vârstă de 43 de ani, va arbitra ultimul meci din faza sferturilor de finală la Euro 2016, dintre Franța și Islanda, programat duminică, potrivit site-ului UEFA.

Bjorn Kuipers va fi ajutat de tușierii Sander van Roekel și Erwin Zeinstra, precum și de adiționalii Pol van Boekel și Richard Liesveld, toți din Olanda. Al patrulea oficial va fi sârbul Milorad Mazic.

Cel mai important meci arbitrat de Kuipers este finala Ligii Campionilor din 2014, Real Madrid – Atletico Madrid, scor 1-1 (4-1 după prelungiri), la Lisabona.

Meciul dintre Franța și Islanda se va disputa duminică, 3 iulie, de la 22:00, pe Stade de France din Saint Denis. Câștigătoarea se va confrunta în semifinale cu Germania sau Italia, echipele care se întâlnesc în cea de-a treia partidă din faza sferturilor, sâmbătă, 2 iulie, tot de la 22:00, cu Viktor Kassai la centru.

Publicat: 01 07. 2016, 17:00
Actualizat: 01 07. 2016, 17:01