Olanda salvează onoarea Europei. Încă un nume uriaș a fost aproape să plece acasă. FOTO | Imagini de colecție de la Olanda – Mexic

După Spania, Italia, Anglia și Portugalia, încă un nume uriaș a fost aproape să plece acasă. Vicecampioana mondială, Olanda, a fost la doar câteva minute de eliminare încă din optimile Cupei Mondiale. Batavii au revenit însă prin Sneijder și Huntelaar, în finalul meciului de la Fortaleza, și Mexicul părăsește competiția. Olanda, în schimb, salvează ce se mai poate din onoarea europenilor, după victoria cu 2-1 în fața mexicanilor.

VEZI IN GALERIA FOTO CELE MAI SPECTACULOASE IMAGINI DE LA OLANDA – MEXIC

Start pentru minge în Olanda – Mexic. Robben și Kuyt se vor bucura la urmă. FOTO:EPA

Echipa lui Van Gaal a murit și a înviat și va juca în sferturile Mondialului cu învingătoarea dintre Grecia și Costa Rica.

Vicecampioană mondială en-titre, Olanda, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 2-1 (0-0), selecționata Mexicului, într-un meci disputat la Fortaleza în optimile competiției.

Pentru Olanda au marcat Sneijder ’88 și Huntelaar ’90+4 (penalti), iar pentru Mexic a înscris Giovani dos Santos, în minutul 48.

Olanda: Cillessen – Verhaegh (Depay ’56), De Vrij, Vlaar, Blind – Kuyt, De Jong (Martins Indi ‘9) – Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar ’76), Robben. Selecționer: Louis van Gaal

Mexic: Ochoa – Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes ’46), Layun – Herrera, Salcido, Guardado – Peralta (Hernandez ’75), Dos Santos (Aquino ’61). Selecționer: Miguel Herrera

Cartonașe galbene: Aguilar ’69, Marquez ’90+2, Guardado ’90+3

Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) – Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) – Carlos Vera (Ecuador).