O nou-promovată a câștigat primul meci din istorie în Bundesliga. Borussia Dortmund, prima „victimă”. Fratele unui jucător de la FCSB a fost titular

Nou-promovata în prima ligă din Germania, Union Berlin, a înregistrat sâmbătă, 31 august, pe teren propriu, o victorie, scor 3-1, care va intra în istoria clubului

Este primul meci câștigat în Bundesliga, iar cele trei puncte obținute în etapa a treia au fost obținute în urma partidei contra celor de la Borussia Dortmund.

Union Berlin a deschis tabela de marcaj, în minutul 22, prin reușita mijlocașului în vârstă de 26 de ani, Marius Bulter. Trei minute mai târziu, Paco Alcacer a restabilit egalitatea. A punctat în poarta apărată de Rafal Gikiewicz, fratele lui Lukasz Gikiewicz, atacantul FCSB-ului.

În repriza a doua, în minutul 50, Bulter a reușit dubla, iar Sebastian Andersson a stabilit rezultatul final, scor 3-1.

În cele trei etape din Bundesliga, Union Berlin a adunat patru puncte și ocupă locul 10, în timp ce învinsa Borussia Dortmund este pe locul cinci, cu șase puncte.

Publicat: 31 08. 2019, 22:15
Actualizat: 31 08. 2019, 22:16