„O estilo brasileiro”. Klopp a câștigat meciul cu schimbările făcute la pauză cu Stoke. Toate rezultatele de sâmbătă din Premier League

Liverpool a avut nevoie de două schimbări pentru a întoarce soarta meciului de pe stadionul „Britannia”. Inspirația lui Jurgen Klopp o menține pe Liverpool pe poziția a treia din Premier League.

Stoke City a deschis scorul în minutul 44 prin Walters, după o prima repriză în care Liverpool nu a contat aproape deloc pe faza ofensivă. Puștiul Woodburn a irosit o acțiune de atac, iar pe recuperea respectivă, gazdele au reușit să marcheze pentru 1-0. La pauză, Klopp i-a scos pe tinerii Alexander Arnold și Ben Woodburn, în locul lor intrând mingicarii echipei, Coutinho și Firmino.

Repriză secundă a fost dominată categoric de Liverpool, iar în minutul 70, Coutinho a reușit să egaleze după o minge respinsă în centru de fundașii gazdelor. La două minute distanță, Wijnaldum a trimis o pasă lungă din propria jumătate, până la marginea careului advers, unde Firmino a venit în viteză și a reluat imparabil din voleu. După victoria adusă de cei doi brazilieni, „cormoranii” au refăcut diferența de cinci puncte față de Tottenham, care câștigase mai devreme pe teren propriu cu Watford, scor 4-0.

Etapa cu numărul 32 din Premier League:

• Tottenham – Watford 4-0 (Alli 33′; Dier 39′; Son 44′, 55′)
  • Manchester City – Hull City (Elmohamady-autogol 31′; Aguero 48′; Delph 64’/ Ranocchia 85′)
  • Stoke City – Liverpool 1-2 (Walters 44’/ Coutinho 70′; Firmino 72′)
  • West Brom – Southampton 0-1 (Clasie 25′)
  • West Ham – Swansea 1-0 (Kouyate 44′)
  • Bournemouth – Chelsea 1-3 (King 42’/ Smith-autogol 17′; Hazard 20′; Alonso 68′)
  • Sunderland – Manchester United (Duminica, 15:30)
  • Everton – Leicester (Duminica, 18:00)
  • Crystal Palace – Arsenal (Luni, 22:00)

Publicat: 08 04. 2017, 19:17
Actualizat: 08 04. 2017, 22:02