„O căsătorie care valorează cât o medalie de aur!” Portughezii, cuvinte de laudă pentru cuplul Dodean-Monteiro după succesul de la CE

„O căsătorie care valorează cât un aur” titrează publicația portugheză Record după succesul Danielei Dodean și a lui Joao Monteiro de la Campionatul European de tenis de masă.

„De la altar…pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Joao Monteiro și soția sa, românca Daniela Dodean, au translatat minunata relație din viața privată și în plan sportiv reușind să câștige titlul european la dublu mixt la Campionatele Europene de tenis de masă”, mai scriu portughezii.

Perechea Daniela Dodean Monteiro/Joao Monteiro a cucerit, vineri, titlul european la dublu mixt, după ce a câștigat finala disputată în fața suedezilor Matilda Ekholm/Mattias Karlsson, la Campionatele Europene de tenis de masă de la Budapesta.

Matilda Ekholm și Mattias Karlsson au condus, scor 2-0, câștigând primele două seturi, 11-5, respectiv 12-10. Soții Monteiro au revenit, însă, și au câștigat finala, scor 3-2, după ce și-au adjudecat următoarele trei seturi: 11-5, 11-6, 14-12.

În semifinale, perechea Daniela Dodean Monteiro/Joao Monteiro a trecut de „dublul” Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, scor 3-0 (11-9, 11-6, 11-8), lăsându-le învinșilor doar medaliile de bronz.

Matilda Ekholm și Mattias Karlsson au trecut, în semifinale, de perechea Aleksandar Karakasevici (Serbia)/Ruta Paskauskiene (Lituania), scor 1-3 (9-11,11-8,12-14, 9-11).

Publicat: 22 10. 2016, 10:32
Actualizat: 22 10. 2016, 10:36