„Niște prostii!” Neymar, apărat de o legendă a Braziliei după ce a fost făcut circar. Intervenția abruptă a lui Ronaldo

Neymar (26 de ani) nu a impresionat până acum la Mondialul din Rusia, chiar dacă a marcat două goluri și s-a calificat cu naționala Braziliei în sferturile de finală. Superstarul lui PSG a fost des criticat pentru atitudinea de pe teren și pentru desele simulări, însă Ronaldo Nazario, legenda Selecao, îi ia apărarea. „Fenomeno” a catalogat toate criticile îndreptate către Neymar despre prostii.

„Sunt multe moduri prin care poate fi văzut și interpretat fotbalul. Sunt împotriva tuturor acestor opinii (legate de Neymar). Este un jucător inteligent în mișcări și știe cum să se ferească de atacuri. Nu cred că a fost protejat suficient de arbitri.

Când eram lovit în mod repetat simțeam că nu este corect. Criticile sunt doar niște prostii. Doar show-uri TV și ziare care încearcă să-și ocupe spațiul”, a spus Ronaldo, conform The Sun.

Brazilia s-a calificat în sferturile de finală ale Mondialului din Rusia, după ce a câștigat cu 2-0 meciul cu Mexic. Atunci, Neymar a marcat și a oferit un assist, dar a fost protagonistul unei simulări grosolane, în afara terenului, după ce a fost călcat ușor pe gleznă de un mexican. O fază asemănătoarea s-a petrecut și în grupe, la meciul cu Elveția. Neymar a fost criticat dur de antrenor mexicanilor, care l-a făcut „circar”.

Publicat: 05 07. 2018, 11:58
Actualizat: 05 07. 2018, 11:59