Nigeria a cucerit medalia de bronz în turneul masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice

Echipa masculină de fotbal a Nigeriei a cucerit, sâmbătă, medalia de bronz la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce s-a impus cu scorul de 3-2 în finala mică disputată împotriva reprezentativei similare din Honduras.

Atacantul în vârstă de 19 ani al formației AS Roma, Umar Sadiq, a marcat două dintre cele trei goluri ale Nigeriei, în minutele 34 și 56, iar Aminu Umar, de la Osmanlispor, a înscris și el, în minutul 49. Pentru Honduras au marcat Anthony Lozano și Marcelo Pereira, în minutele 71, respectiv 86.

Au marcat: Sadiq 34”, 56”, Umar 49” / Lozano 71”, Pereira 86”.

Nigeria: Daniel – Abdullahi, Troost-Ekong, Sincere, Amuzie – Okechukwu, Usman (Erimuya 90+1”) – Ezekiel (Madu 80”), Mikel, Umar – Sadiq (Sodiq 89”). Selecționer: Samson Siasia.

Honduras: Lopez – Alvarez, Pereira, Murillo, Hernandez, Garcia (Lozano 46”) – Elis, Banegas (Espinal 61”), Acosta (Benavidez 61”), Quioto – Salas. Selecționer: Jorge Luis Pinto.

În finala competiției masculine de fotbal se vor întâlni Brazilia și Germania, sâmbătă, de la 23:30, pe celebrul stadion Maracana.

Publicat: 20 08. 2016, 21:20
Actualizat: 20 08. 2016, 21:21