Nici bomba lui Hamsik, nici călcâiul magic al lui Ronaldo. A fost ales cel mai frumos gol din faza grupelor EURO 2016

Mijlocașul maghiar Zoltan Gera a înscris cel mai frumos gol din faza grupelor Campionatului European din Franța, în meciul încheiat la egalitate de Ungaria, scor 3-3, în fața Portugaliei, potrivit unui sondaj organizat pe site-ul UEFA.

Golul marcat de Zoltan Gera (37 de ani), prin care Ungaria a deschis scorul în fața reprezentativei Portugaliei, în minutul 19, a primit 74% dintre voturi și a fost urmat de reușita lui Cristiano Ronaldo, din minutul 52 al aceluiași meci.

Printre nominalizați s-au mai numărat: Marek Hamsik (Rusia – Slovacia 1-2 ), Bastian Schweinsteiger (Germania – Ucraina 2-0), Alvaro Morata (Spania – Turcia 3-0), Romelu Lukaku (Belgia – Irlanda 3-0), Dimitri Payet (Franța – România 2-1), Luka Modric (Croația – Turcia 1-0), Emanuele Giacherinni (Belgia – Italia 0-2).

Ungaria a încheiat grupa F pe primul loc, cu 5 puncte, la egalitate de puncte cu Islanda, pe locul 2. Portugalia s-a clasat pe 3, cu 3 puncte, iar Austria a ocupat ultimul loc, cu doar un punct.

Reprezentativa Ungariei va întâlni Belgia în optimile Campionatului European din Franța, duminică, de la 22:00, la Toulouse.

Publicat: 25 06. 2016, 20:58
Actualizat: 25 06. 2016, 20:59