Neymar a suferit o fractură și nu va mai putea juca la Campionatului Mondial. Medicii îi liniștesc pe fani: „Nu este foarte grav”

Neymar a părăsit meciul contra Columbiei pe targă, în minutul 89, starul brazilian acuzând dureri serioase la spate. Imediat după meci, selecționerul Scolari a declarat că Neymar va fi indisponibil pentru partida din semifinale cu Germania, dar verdictul medicilor este mult mai dur.

Potrivit Globo, Neymar a suferit o fractura la nivelul vertebrei a treia din zona lombară și nu va mai putea juca la acest Campionat Mondial. Medicii care l-au examinat pe Neymar afirmă că fractura nu este una extrem de gravă și se poate remedia chirurgical, dar este nevoie de o perioadă mai lungă de pauză pentru ca jucătorul să-și revină.

„Termenul de o săptămână, până la finala Campionatului Mondial, este mult prea mic și nu va putea reveni pe teren. Recuperarea este de așteptat însă să progreseze rapid, nu este o fractură foarte gravă”, a delarat Lasmar Rodrigo, unul dintre medicii care l-au examinat pe Neymar.

La meciul din semifinale cu Germania, Brazilia nu va putea conta nici pe serviciile căpitanului Thiago Silva, care va fi suspendat.

Brazilia s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, vineri, la Fortaleza, cu scorul de 2-1 (1-0), selecționata Columbiei, în sferturile de finală ale competiției.

Pentru Brazilia au marcat Thiago Silva ‘7 și David Luiz ’69, iar pentru Columbia a înscris James Rodriguez ’79 (penalti).

sursa foto: globoesporte.globo.com

Publicat: 05 07. 2014, 08:23
Actualizat: 05 07. 2014, 08:32