Ne-au scufundat americanii:** România – SUA 8-10

Naționala de polo a României a fost învinsă, marți, de vicecampioana olimpică SUA, scor 8-10, (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), în cea de-a doua partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Primul gol a aparținut căpitanului României, Cosmin Radu, după nici 2 minute de joc. SUA au ripostat cu faulturi dure, dar eliminările au venit rapid. Nu au cedat, 1-1 (min. 4), gol Azevedo. Portarul Stoenescu și-a intrat și el în rol, blocând atacurile adverse, iar Iosep a adus o mare bucurie fanilor români, marcând dintr-o semi-boltă spectaculoasă, 2-1 (min. 6). După nici 15 secunde, Varellas a restabilit egalitatea, dar Ramiro Georgescu a găsit drumul spre poartă, 3-2, când mai erau 55 de secunde din prima repriză. Când totul părea stabilit, Mann a marcat pentru 3-3, iar la prima pauză, spectatorii erau încântați: 8 minute, 6 goluri.

Repriza secundă a fost la „bătaie”, cu acțiuni rapide, apărări atente și atacuri în forță, dar reflectate pe tabelă după 4 minute, tot Cosmin Radu, 4-3. Kovacs Istvan a cerut time-out (min. 14), iar încurajările reciproce ale tricolorilor au fost emoționante. Abia reintrat în bazin, Cosmin Radu și-a mai demonstrat clasa o dată, 5-3. Wright a redus la 5-4 (min. 15), care a fost și scorul pauzei mari, ultimul minut înregistrând o apărare eroică a României.

Repriza a treia a debutat cu o bară a lui Cosmin Radu, plus un șut central al lui Iosep, apărat de Moses. Bușilă a fost eliminate 20 de secunde, SUA au profitat și au egalat, prin Bailey (min. 19), 5-5. Alte trei atacuri ale României au fost contracarate de același Moses, iar Kovacs a cerut time-out (min. 22). La reluare, Bușilă a țintit bara, iar Bailey nu a iertat la atacul următor, 5-6, românii fiind conduși pentru prima dată. Cu 86 de secunde rămase din repriză, americanii au intrat la time-out, iar imediat după, au înscris prin Varellas, 5-7. România nu și-a mai găsit ritmul până la ultima pauză, când tabela arăta același scor, fără gol pentru tricolori.

Ultima repriză a adus un nou gol al căpitanului Cosmin Radu, după trei minute, 6-7. Eliminările au curs în ambele tabere. Wright a fost cel care a „spart” tensiunea, 6-8 (min. 29), dar România a ratat patru șuturi consecutive în același atac, deși avea om în plus. SUA au intrat la time-out, mai erau două minute din meci, la revenire Varellas a înscris pentru 6-9, pecetluind soarta disputei. Kadar a mai redus din handicap, 7-9, cu 74 de secunde rămase, Bailey i-a urmat exemplul 7-10, iar Iosep a marcat ultimul gol, 8-10, stabilind scorul final. În ultimele 18 minute ale partidei, România a marcat trei goluri, iar SUA, șapte.

Sursa: Mediafax

FINAL: SUA învinge România cu 10 la 8. Tricolorii joacă meciul decisiv contra Ungariei
Min 1 – GOL ROMÂNIA 8-10: Ghiban închide tabela cu un gol din apropiere
Min 1 – GOL SUA 7-10: Bailey marchează din nou
Min 1 – GOL ROMÂNIA 7-9: Kadar marchează cu un șut la vinclu
Min 2 – GOL SUA 6-9: Varellas înscrie din nou, cu un șut lângă bară
Min 4 – GOL SUA 6-8: Wright înscrie un gol aproape decisiv
Min 5 – GOL ROMÂNIA 6-7: Cosmin Radu marchează al patrulea gol personal din meci
Min 6 – Americanii trimit în bară
Min 8 – A început și sfertul al patrulea!
PAUZĂ‚
Min 1 – GOL SUA 5-7: Varellas majorează avantajul cu un șut în stânga portarului
Min 2 – GOL SUA 5-6: Azevedo marchează și își aduce echipa în avantaj pentru prima oară
Min 3 – Kadar trage, dar șutul lui este respins
Min 6 – GOL SUA 5-5 – Bailey egalează la o fază în care Stoenescu a fost la un pas de respingere
Min 7 – Cosmin Radu trage în bară
Min 8 – A început cea de-a treia repriză!
PAUZĂ‚
Min 1 – Ramiro trage în blocaj
Min 2 – GOL SUA 5-4: Wright marchează într-un moment când România domina
Min 3 – GOL ROMÂNIA 5-3: Iosep fentează excelent și îi pasează lui Radu, care trage magnific în colțul lung
Min 4 – GOL ROMÂNIA 4-3: Cosmin Radu protejează excelent în fața porții și trage printre brațele portarului american
Min 5 – Azevedo trage peste poartă
Min 8 – A început repriza secundă!
PAUZĂ‚
Min 1 – GOL SUA 3-3: Mann egalează cu un șut parat în primă fază de Stoenescu
Min 1 – GOL ROMÂNIA 3-2: Ramiro Georgescu finalizează cu gol o altă fază de contraatac prelungită
Min 2 – GOL SUA 2-2: Varellas egalează cu un șut imparabil
Min 2 – GOL ROMÂNIA 2-1: Iosep aduce din nou avantajul pentru România, după o fentă bună și un șut în colțul lung
Min 2 – Stoenescu intervine din nou bine, România are din nou avantaj numeric
Min 3 – Stoenescu intervine bine la un șut al americanilor
Min 4 – GOL SUA 1-1: Azevedo aduce egalarea după o fază frumoasă
Min 5 – Cosmin Radu trimite în transversală, după ce balonul a fost deviat de portarul american
Min 6 – GOL ROMÂNIA 1-0: Cosmin Radu marchează primul gol al meciului, după o pasă a lui Bușilă venită după un contraatac prelungit