Minunea Pistorius poate concura pentru medalii!** Ștafeta de 4×400 m a Africii de Sud a fost inclusă în finală după un gest fair play al Kenyei

Ștafeta de 4×400 metri a Africii de Sud, eliminată în serii la Jocurile Olimpice de la Londra, a fost inclusă în finală după decizia juriului de apel, a anunțat, joi, Federația Internațională de Atletism, citată de AFP.

„Juriul de apel a examinat și a acceptat calificarea ștafetei Africii de Sud în finală, deși aceasta nu au încheiat cursa din serii, luând în considerare că a fost dezavantajată în urma incidentului cu ștafeta din Kenya”, se arată în comunicatul IAAF.

Africa de Sud a decis să facă apel după ce kenyenii au recunoscut că unul dintre alergătorii săi a împiedicat ștafeta sud-africană.

Africa de Sud, din a cărei ștafetă face parte și Oscar Pistorius, primul sportiv cu picioarele amputate participant la Jocurile Olimpice, va alerga pe culoarul nouă în finala de vineri.

Pistorius era al treilea în ștafeta Africii de Sud, dar colegul său Ofentse Mogawane a căzut și nu a mai putut termina turul de pistă. Inițial, Pistorius s-a luat cu mâinile de cap, dezamăgit, după care a trecut la marginea pistei, în dreptul liniei de sosire, pentru a-i aplauda și încuraja pe reprezentanții altor țări.

Sursa: Mediafax

Publicat: 09 08. 2012, 18:12
Actualizat: 09 08. 2012, 18:13