LIVE BLOG Cuplu de AUR la Europenele de tenis de masă. Soții Dana Dodean și Joao Monteiro s-au impus cu 3-2 în finala de dublu-mixt disputată cu suedezii Ekholm / Karlsson

Europenele de tenis de masă din Budapesta au continuat azi cu meciurile zilei a patra. În capul de afiș al zilei pentru români, Dana Dodean și soțul ei, portughezul Joao Monteiro, au dispus în semifinalele probei de dublu-mixt de cuplul Bernadette Szocs / Ovidiu Ionescu, scor 3-0 (11-9, 11-6, 11-8). Mai apoi, au câștigat și finala disputată cu suedezii Matilda Ekholm / Mattias Karlsson, scor 3-2, trecându-și în cont AURUL european. Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu au rămas cu medalia de bronz, pentru că la Europene nu se joacă meci pentru locul al treilea.

UPDATE 23:30 Dana Dodean și soțul ei Joao Monteiro sunt campioni europeni la dublu-mixt după ce s-au impus în finala cu suedezii Matilda Ekhlm / Mattias Karlsson, scor 3-2 (5-11, 10-12, 11-5, 11-6, 14-12).

UPDATE 22:30 România nu mai are reprezentant pe tabloul masculin de simplu, după ce Ovidiu Ionescu a pierdut în această seară partida cu rusul Alexander Shibaie, în turul al doilea, scor 3-4 (7-11, 11-6, 7-11, 11-5, 12-10, 6-11, 7-11).

UPDATE 21:15 Hunor Szocs a fost eliminat în turul secund al probei de simplu de polonezul Daniel Gorak, scor 2-4 (6-11, 10-12, 14-12, 10-12, 11-7, 15-17)

UPDATE 18:00 Irina Ciobanu a fost eliminată în turul secund al probei de simplu, scor 0-4 (9-11, 8-11, 6-11, 5-11), de favorita gazdelor, unguroaica Giorgina Pota, sportiva alături de care Eliza Samara cucerea argintul în proba de dublu a Europeanului din 2015.

UPDATE 17:15 Campioana en-titre la simplu, Eliza Samara, a promovat azi în optimile de finală ale probei, în urma victoriei, scor 4-1, cu jucătoarea din Spania Galia Dvorak. Sâmbătă, de la 13:45, eleva antrenorului Viorel Filimon joacă pentru un loc între primele opt jucătoare ale continentului cu nemțoaica Sabine Winter.

UPDATE 15:55 La câteva minute după ce s-a calificat în finala de dublu-mixt, Dana Dodean a jucat la masa 1 contra unguroaicei Petra Lovas, în turul secund al probei de simplu. Arădeanca în vârstă de 28 de ani s-a calificat în optimi, la finele unui meci greu, cu un debut echilibrat, scor final: 4-2 (9-11, 11-9, 11-3, 4-11, 11-5, 11-6). Mâine, în partida pentru promovarea în sferturi, Dana luptă cu nemțoaica Han Ying.

UPDATE 15:20 Dana Dodean și Tiago Monteiro vor juca în această seară pentru medaliile de aur, după ora 21:00, cu perechea suedeză Matilda Ekholm / Matiass Kallson. Nordicii au trecut în semifinale de Ruta Paskausiene (Lituania) / Aleksandar Karakasevic (Serbia), scor 4-1.

UPDATE 14:50 Szocs și Ovidiu Ionescu au început mai bine setul al treilea, au condus cu 6-4, însă Dodean și soțul ei, portughezul Moteiro, au egalat la 8 și și-au construit cu luciditate fiecare punct. Au închis setul, 11-8, cu o minge declanșată de forehandul campionului european cu echipa din 2014 și avansează în finală, scor 3-0 (11-9, 11-6, 11-8). Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu rămân cu medaliile de bronz.

UPDATE 14:43 Actul secund s-a desfășurat sub semnul echilibrului până la 5-5. Dana și Joao s-au distanțat la 8-5, 9-6 și au închis setul cu 11-6 print-un joc mai variat și mingi înșelștoare trimise peste fileu.

UPDATE 14:33 Dana Dodean și Joao Monteiro s-au impus într-un set inaugural echilibrat, scor 11-9, un act în care ambele echipe au preferat prudența, marșânu-se pe lovituri de siguranță.

UPDATE 14:20 A început semifinale probei de dublu-mixt, Dana Dodean Monteiro / Joao Monteiro vs Bernadette Szocs – Ovidiu Ionescu. Se joacă pe sistemul trei din cinci seturi. Meciul are loc la masa 2 a arenei din Budapesta. Ambele echipe au bronzul asigurat.

UPDATE 14:00 Programul românilor de azi:

ora 15:00, turul al doilea, feminin: Dana Dodean Monteiro – Petra Lovas (Ungaria)

ora 16:40, turul al doilea, feminin: Galia Dvorak (Spania) – Eliza Samara

ora 17:30, turul al doilea, feminin: Irina Ciobanu – Giorgina Pota (Ungaria)

ora 20:10, turul al doilea, masculin: Daniel Gorak (Polonia) – Hunor Szocs

ora 21:00, turul al doilea, masculin: Ovidiu Ionescu – Aleksander Shibaiev (Rusia)

UPDATE 13:50 Oficialii ETTU au decis în urmă cu două zile ca orașul Cluj-Napoca să găzduiască Europeanul de tenis de masă de juniori din 2018. Orașul de pe malul Someșului a câ;tigat lupta cu Ostrava (Cehia). România a găzduit ultima dată o astfel de competiției în 1959.

UPDATE 13:45 Bernadette Szocs și Camelia Poștoacă au ratat accederea în sferturile probei de dublu. Cuplul tricolor a fost învins în optimi de duo-ul Dora Madarasz / Sandra Pergel, scor 2-4 (4-11, 4-11, 13-11, 9-11, 12-10, 1-11).

UPDATE 13:30 Adrian Crișan, cel mai bine clasat jucător român în ITTF din 1999 până în prezent, a fost eliminat ieri și de la simplu, părăsind astfel competiția, Citește povestea bistrițeanului, fost nr.10 mondial AICI.

UPDATE 13:15 Perechea Eliza Samara / Dana Dodean Monteiro s-a calificat azi în sferturile de finală ale probei de dublu. Româncele au învins azi, în optimi, tandemul din Portugalia, Shao Jieni / Yu Fu, scor 4-0. Sâmbătă, de la ora 11:00, constănțeanca și jucătoarea din Arad vor juca pentru intrarea în penultimul act cu rusoaicele Jana Noskova / Iulia Prochorova.

Publicat: 22 10. 2016, 00:36
Actualizat: 29 10. 2016, 16:09