LIVE BLOG CM 2014, ziua 17 | Premieră la Cupa Mondială: Costa Rica e în sferturi, după ce a învins Grecia la penalty-uri. Olanda – Mexic 2-1. Robben: „Am simulat, sunt un prost, îmi cer scuze”

PROGRAMUL DE ASTĂ‚ZI

• Costa RicaGrecia 6-4 (Ruiz 51 / Papastathopoulos 90+1)
    Lovituri de departajare:
    Borges (g), Ruiz (g), Gonzalez (g), Campbell (g), Umana (g) / Mitroglou (g), Christodoulopoulos (g), Holebas (g), Gekas (r)

Costa Rica: Navas – Gamboa (Acosta 76), Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz – Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero 66), Bolanos (Brenes 83) – Campbell
    Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Maniatis (Katsouranis 78), Samaris (Mitroglou 57), Karagounis – Salpingidis (Gekas 69), Samaras, Christodoulopoulos

• OlandaMexic 2-1 (Sneijder ’88, Huntelaar ’93, penalty / dos Santos ’48)

Olanda:

Cillessen – Verhaegh (Depay ’56), Vlaar, De Vrij, Blind – Kuyt , De Jong (Martins Indi ‘9), Wijnaldum – Sneijder – Robben, Van Persie (Huntelaar ’76)
    Mexic: Ochoa – Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes ’45), Salcido – Herrera, Guardado, Layun – Peralta (Hernandez ’75), dos Santos (Aquino ’61)

02:12 Vă mulțumesc pentru atenție! A fost o seară specială, cu două meciuri echilibrate, decise în ultimele momente. Avem deja două sferturi de finală la CM 2014: BraziliaColumbia și Olanda – Costa Rica. Mâine vom afla al treilea sfert, care se va juca între câștigătoarele partidelor FranțaNigeria (19:00) și GermaniaAlgeria (23:00).

01:45 „Îmi cer scuze, vreau să-mi cer scuze. În prima repriză, am simulat, la faza la care am cerut penalty. De multe ori, te aștepți să fii lovit, dar nu ar trebui să fi facut asta. E o prostie din partea mea”, a spus Robben pentru televiziunea NOS, imediat după finalul meciului cu Mexic. O declarație surprinzătoare în contextul în care olandezul e criticat dur pentru că ar fi simulat la penalty-ul acordat în minutul 93.

02:04 Pe 5 iulie, de la ora 23:00, la Salvador, Costa Rica va juca în sferturi contra Olandei. Echipa lui van Gaal e clar mare favorită, mai ales din cauza faptului că adversarii au stat azi pe teren 120 de minute, iar mulți dintre costaricani erau la finalul puterilor. Asta nu înseamnă, însă, că formația lui Jose Pinto e victimă sigură. Momentan, Costa Rica e neînvinsă la acest turneu final, cu două victorii (3-1 cu Uruguay și 1-0 cu Italia) și două egaluri (0-0 cu Anglia și 1-1 cu Grecia).

02:00 Am spus despre meciul dintre Grecia și Costa Rica că va fi unul plictisitor. Ce-i drept, prima parte a fost una tacticizată, în care nicio echipă nu a riscat, însă după golul lui Ruiz și eliminarea lui Duarte, grecii au ieșit la joc. Însă nu au reușit decât să egaleze, deși au jucat cu om în plus aproape o oră, iar acest lucru s-a văzut în rezultatul final. Portarul mai bun la lovituri de departajare, Keylor Navas, a reușit să apere lovitura lui Gekas, iar Costa Rica s-a calificat pentru prima oară în istorie în sferturile Cupei Mondiale.

01:56 Emoții mari pentru Umana, jucătorul care trebuie să execute ultimul penalty. Însă emoțiile nu își spun cuvântul, iar „Los Ticos” merg mai departe, după ce trec cu 6-4 (după lovituri de departajare) de Grecia!

01:53 Joel Campbell îl păcălește pe Karnezis și face 5-4! În schimb, veteranul Gekas nu îl păcălește pe Navas, care parează. Dacă înscrie, Costa Rica e în sferturi!

01:51 Giancarlo Gonzales înscrie cu emoții, Karnezis fiind aproape să apară. Pentru greci trage Holebas, care șutează aproape perfect! E 4-4!

01:48 Costa Rica preia din nou conducerea, după ce Bryan Ruiz îl păcălește pe Karnezis și trage din nou sub bară. Christodoulopoulos execută și el excelent și face 3-3! Echilibru perfect după primele două serii.

01:47 Primul jucător care trage e Borges! Iar mijlocașul costarican șutează perfect, sub bară! De partea cealaltă, Mitroglou e calm și execută perfect. E 2-2!

01:44 Ultimele opt și 11 din ultimele 12 partide decise la penalty-uri la Cupa Mondială au fost câștigate de echipa care a tras prima. În această noapte, e vorba de Costa Rica!

01:39 Meciul a fost unul dramatic, iar jucătorii sunt storși de putere. Însă trebuie să își găsească resursele pentru a reuși să marcheze. Iar grecii trebuie să încheie partida fără Fernando Santos pe bancă, selecționerul portughez fiind eliminat pentru proteste.

01:35 54 de minute au jucat grecii cu un om în plus, însă nu au reușit decât să egaleze în fața naționalei statului Costa Rica. În prelungiri, costaricanii au stat la cutie și nu au avut nici măcar o ocazie! Ba mai mult, au rezistat în fața unei ocazii uriașe a lui Mitroglou, care a ratat singur cu Navas! Și au împins meciul la penalty-uri, acolo unde au șansa de a avea între buturi unul dintre cei mai buni portari la lovituri de departajare.

01:28 Golul lui Sokratis Papastathopoulos a fost al 145-lea de la această Cupă Mondială, exact câte s-au înscris în întregul turneu final din 2010, din Africa de Sud! Și mai avem 12 meciuri, plus ultimele 10 minute de prelungiri din partida Costa Rica – Grecia.

01:22 A început partea secundă a prelungirilor, însă ne pregătim de penalty-uri. Iar Keylor Navas e unul dintre cei mai buni goalkeeperi de la CM în această privință, parând 5 din ultimele 10 lovituri de departajare.

01:15 Se încheie prima repriză de prelungiri. Iar grecii, surprinzător, sunt cei care atacă și care domină jocul. Profită atât de omul în plus pe care îl au pe teren încă din minutul 67, dar și de faptul că adversarii au căzut fizic. De remarcat e că ambele echipe au făcut cele trei schimbări încă din timpul regulamentar.

01:10 Cum cele două echipe nu au decât o calificare în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, Costa Rica în 1990, atât Grecia, cât și echipa din zona CONCACAF nu au jucat niciodată prelungiri la un turneu final. Așadar, avem o premieră, pe care grecii speră să o speculeze. Însă deși domină, naționala lui Santos nu are ocazii mari! E minutul 97.

01:04 Papastathopoulos și-a ales bine momentul în care a marcat pentru naționala greacă, reușind să împingă meciul în prelungiri. Și mai interesant e, însă, faptul că grecul este jucătorul cu cel mai mare nume care a marcat vreodată la un turneu final de Cupă Mondială!

00:55 Bucurie teribilă în tribuna în care se află fanii greci! Sokratis a adus egalarea în minutul 91, iar meciul se va decide în prelungiri sau la lovituri de departajare. Și mai important, grecii au om în plus, după eliminarea lui Duarte.

00:51 GOOOOOOOOOOOOOOOL GRECIA!!!! (PAPASTATHOPOULOS 90+1). Credeați că grecii pot să piardă atât de ușor? Nici gând! O fază confuză în careul costarican aduce un șut deviat al lui Gekas la Sokratis, iar fundașul lui Dortmund reușește să marcheze cu o reluare din 6 metri!

00:48 Costaricanii au cedat inițiativa în partea secundă, reușind doar 41 de pase, față de cele 173 din prima repriză. Ne îndreptăm spre finalul partidei și spre o victorie uriașă a echipei din America Centrală.

00:40 Selecționerul grecilor, Fernando Santos, nu pare deloc mulțumit de ceea ce se întâmplă pe teren. Deși au un om în plus, grecii nu reușesc să își creeze ocazii de gol la poarta lui Navas. Mai sunt 6 minute regulamentare!

00:31 Schimbările lui Santos, care i-a introdus pe Gekas și Mitroglou, au transformat modulul tactic grec într-un 4-4-2, cu cei doi jucători în avanposturi. Urmează, probabil, un asalt al grecilor, care încep să forțeze.

00:30 ROȘU PENTRU COSTA RICA, GAFĂ‚ A LUI DUARTE! Cu un cartonaș galben primit deja în prima parte, Duarte faultează la 40 de metri de poartă și vede al doilea avertisment! Și e eliminat pentru un fault absolut inutil.

00:24 Cu 306 minute consecutive fără gol primit, Keylor Navas a doborât recordul CONCACAF în această privință. Portarul costarican mai trebuie să reziste încă 30 de minute, iar echipa sa se va califica în sferturi!

00:17 A fost primul șut pe poartă al costaricanilor și a venit și golul! Unul deloc spectaculos. Dar ce mai contează? Costa Rica, la acest scor, este în sferturi, unde va juca împotriva Olandei!

00:13 GOOOOOOOOOOOL COSTA RICA!!!! (RUIZ 51). Cu siguranță, meciul avea nevoie de un gol și acesta nu putea să vină decât într-un mod ciudat. Balonul ajuns la Bryan Ruiz la 20 de metri de poarta Greciei e reluat de jucătorul costarican la firul ierbii, păcălindu-l pe Karnezis.

00:09 Probabil că v-ați întrebat care e povestea prenumelui lui Yeltsin Tejeda, mijlocașul naționalei costaricane. Ei bine, mama sa a fost admiratoare a fostului președinte rus, Boris Elțîn, și i-a „împrumutat” numele demnitarului rus. Motiv pentru „Daily Mirror” să îl numească „Glasnost” pe Tejeda, termenul care a caracterizat încercarea lui Gorbaciov de a transforma statul sovietic într-unul transparent. Surprinzător, fanii de pe Twitter ai tabloidului nu se declară scandalizați.

00:03 Începe repriza secundă! „Vestea bună e că a trecut jumătate din meci, vestea proastă e că mai sunt 45 de minute. Și mai rău: ar putea exista prelungiri”, scrie SBNation pe contul de Twitter.

23:51 Keylor Navas a primit un singur gol, cel marcat de Edinson Cavani în meciul cu Uruguay, câștigat de costaricani cu 3-1. Goalkeeperul lui Levante are un procentaj de mingi salvate de 90%, parând 9 din cele 10 șuturi trimise pe spațiul porții echipei din America Centrală.

23:47 „Eu zic că spectacol a fost”, ne spune Narcis Șelaru, de la microfonul TVR chiar în momentul în care arbitrul fluieră pauza. Probabil că eu n-am văzut încă. Pentru că meciul a fost unul tacticizat, între două echipe care nu au individualități importante și știu că pot câștiga partida doar pe greșeala adversarului. Costaricanii par dezlânați și nu reușesc să creeze faze importante, în timp ce grecii au ratat o singură șansă importantă, prin Salpingidis.

23:44 Probabil că și afganii din poză, care urmăresc Cupa Mondială pentru prima dată în viață, se simt mai bine decât noi la meciul dintre Grecia și Costa Rica 🙂

23:42 Potrivit unor informații din presa argentiniană, sud-americanii l-au recuzat pe arbitrul uzbek Ravșan Irmatov pentru meciul contra Elveției de marți. În locul său a fost numit suedezul Jonas Eriksson.

23:38 Și avem și prima ocazie!!! Salpingidis e găsit excelent de Holebas cu o centrare în careu, însă Keylor Navas are un reflex excelent și scoate în corner. Probabil că grecii nu se vor mai întâlni cu o astfel de șansă destul de repede.

23:34 Vă întrebați de ce nu există updateuri pentru acest meci? Hmm.. probabil că nu am puterea nici să glumesc despre un meci atât de slab. James Masters, jurnalist la CNN și „The Times”, scrie pe Twitter că meciul nu e nici pe departe la fel de spectaculos cum au fost altele la acest turneu final.

23:25 În meciurile eliminatorii contra echipelor din zona Americii Centrale și de Nord, Europa are 6 victorii, 2 egaluri și un eșec. Vedem însă un meci slab în această seară, în care Grecia pare incapabilă să atace.

23:19 Cele două echipe leagă pase la mijlocul terenului. Mai greu e, însă, cu ocaziile. Care lipsesc cu desăvârșire. Posesia se schimbă foarte des, însă când e vorba de pase în treimea adversă, totul se rupe. Avem în față un meci lung. Foarte lung.

23:07 Juan Arango, corespondent pentru ziarul „The Telegraph”, e surprins că meciul dintre Costa Rica și Grecia nu e transmis în Argentina. Probabil că nici sud-americanii nu s-au așteptat la o partidă interesantă.

23:03 Stadionul „Panathinaiko”, primul care a găzduit o ediție a Jocurilor Olimpice, este plin ochi în această seară. Fanii s-au adunat la Atena pentru a susține echipa greacă.

23:00 A început meciul dintre Grecia și Costa Rica! Vom avea o națională în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Care va fi, însă, aceasta?

22:54 Până la startul meciului dintre Costa Rica și Grecia, ne amintim de „remontada” Olandei din fața Mexicului. Și tristețea provocată fanilor mexicani, cărora nu le-a venit să creadă cât de aproape au fost de calificare.

22:49 E, probabil, cea mai neașteptată optime de la acest turneu final. Dar Grecia și Costa Rica se vor lupta în această seară, la Recife, pentru dreptul de a evolua în sferturi împotriva Olandei. Măcar fanii celor două echipe se simt bine.

22:40 Nu știu dacă Dirk Kuyt încearcă să îl laude pe Louis van Gaal sau chiar selecționerul olandez a încercat acest lucru. Însă la NOS, Kuyt a declarat că selecționata olandeză s-a antrenat pentru scenariul din ultimele 15 minute, van Gaal antrenând tactic modulul folosit de olandezi în finalul partidei.

22:31 Golul marcat de Huntelaar în minutul 93 a fost al doilea cel mai târziu gol care a decis câștigătoarea unui meci de Cupă Mondială. Lider în acest top e Francesco Totti, cu reușita din minutul 95 al meciului cu Australia, de la CM 2006.

22:24 În niciun meci disputat la acest turneu final, Costa Rica n-a avut o posesie superioară adversarului. Grecia a avut o posesie mai mare în meciul cu Columbia, însă e cunoscut faptul că grecilor nu le place să dicteze ritmul. Ce meci vom avea în această seară? Probabil că unul extrem de închis.

22:10 Scenariu dramatic pentru 500 de fani costaricani, care au vrut să ajungă la Recife în ziua meciului. Potrivit jurnalistului Tariq Panja, avionul care îi transporta pe suporteri la meci nu a primit drept de aterizare în orașul brazilian, astfel că fanii nu vor vedea partida.

22:00 Bulgaria, Argentina, SUA, Argentina, Argentina și Olanda. Nu e o înșiruire de echipe într-o ordine aleatorie, ci echipele care au scos Mexicul din optimile de finală la ultimele șase turnee finale! Cât ghinion pentru mexicani, care au fost la doar cinci minute să rupă această serie neagră la Fortaleza, contra Olandei.

21:50 Știu, știu că nu vă doriți prelungiri la meciul din această seară, doar mâine e luni și reveniți la servici sau… la Bac! 🙂 Însă statistica nu minte niciodată. Iar toate cele șapte victorii ale Greciei la turneele finale de Campionat European sau Mondial au venit la un singur gol diferență: de patru ori 1-0 și de trei ori 2-1! Vedem penalty-uri în această noapte?

21:40 Avem echipele de start în următoarea optime de finală, Costa Rica – Grecia. Nu există surprize în cele două echipe, modulul 5-4-1 al costaricanilor urmând să întâlnească un 4-3-3 care se poate schimba pe fază defensivă în 4-5-1 trimis în teren de Fernando Santos.

21:33 Vulcanicul Miguel Herrera, selecționerul Mexicului, a criticat dur FIFA pentru condițiile în care s-a desfășurat meciul cu Olanda. Disputat pe o umiditate excesivă, care l-a obligat pe arbitrul Pedro Proenca să acorde două pauze de hidratare, jocul de la Fortaleza l-a nemulțumit pe Herrera: „E împotriva fotbalului să programezi un joc în aceste condiții climaterice”. Partida s-a desfășurat de la ora 13:00, ora Braziliei, exact atunci când căldura e mai mare.

21:24 Se scrie mult în presa internațională în aceste momente despre ușurința cu care Robben a căzut la penalty-ul din minutul 93, când a fost faultat de Marquez. A fost o intervenție neașteptat de imprudentă din partea mexicanului, liderul naționalei actuale, cu 124 de selecții. Însă e drept că și Robben a căzut destul de ușor în momentul în care a simțit că este atins. Cert este însă că toate condițiile acordării unui penalty au fost îndeplinite, iar Pedro Proenca, centralul portughez, este acoperit regulamentar. Și punctul de vedere al jurnalistului Oliver Holt, de la Daily Mirror, e valid: „Robben putea să cadă de multe ori în careu, dar a rămas pe picioare”.

21:11 Robben a fost acuzat că s-a aruncat ușor la duelul cu Marquez din careul mexican în minutul 93, însă olandezul merită lăudat pentru meciul excelent făcut în această seară. Cu patru ocazii create, 8 driblinguri reușite și procentaje de 100% la pasele reușite și șuturile pe poartă, mijlocașul lui Bayern a fost perfect!

21:07 Bună seara! Ne regăsim pe blog, după ce aseară am urmărit împreună optimile sud-americane. Parcă primul meci din această seară, Olanda – Mexic, nu a fost la fel de spectaculos ca precedentele două jocuri. Dar am avut parte de o revenire spectaculoasă a Olandei, echipa mai experimentată și mai bine așezată în teren. Condusă de un Robben maiestuos, naționala batavă a recuperat în doar cinci minute handicapul în fața Mexicului, o echipă care parcă s-a temut de un rezultat mare.

20:57 Final de partidă. Olanda se califică în sferturile Campionatului Mondial, în timp ce Mexic s-a aflat la un pas de a nu mai repeta contraperformanța din ultimii 20 de ani. Și la acest turneu final au ieșit din faza optimilor. Păcat, nu o să îl mai vedem pe Herrera agitându-se pe marginea terenului. Costa Rica sau Grecia? Aceasta este întrebarea legată de adversara vicecampioanei mondiale. Eu vă las cu Adrian Costeiu, sperând să nu aibă prelungiri în cel de-al doilea meci al zilei. O seară frumoasă să aveți.

20:53 GOOOOOOOOL OLANDA În minutul 93, Huntelaar transformă perfect lovitura de la 11 metri obținută de Robben, iar Olanda își revine din pumni după ce a fost condusă aproape întreaga partidă. 2-1 și nu avem prelungiri. Vicecampioana Europei reușește probabil ceea ce nici cel mai optimist suporter nu credea că se va întâmpla.

20:47 GOOOOOOOOOL OLANDA Sneijder egalează în minutul 88 dintr-o fază fixă, lovită perfect de mijlocaș cu doar câteva minute înainte de fluierul final al partidei. Asta spre bucuria suporterilor olandezi, nu și a noastră. O să avem, cel mai probabil, prelungiri. Iată o statistică interesantă: Mexic nu a pierdut niciodată niciun meci în care Dos Santos a marcat.

20:38 Aguilar vede primul cartonaș galben al partidei pentru un fault asupra lui Depay și va pierde partida din sferturi dacă Mexic se va califica. Ochoa intervine din nou la reuluarea lui Robben, din minutul 74. Am fi cu toții mirați dacă nu și-ar găsi echipă indiferent de rezultatul partidei în desfășurare. Și avem și cea de-a doua pauză de hidratare care va dura tot trei minute. „E ca la time out la handbal”, remarcă și Adrian Costeiu. În continuare, Mexic conduce cu scorul de 1-0. Ar fi o surpriză imensă calfiicarea acestora în sferturi. Nu imposibilă, dacă ar fi să ne uităm la prestația Olandei din acest meci.

20:25 Iată ce se întâmplă acum în Mexic. Iar noi stăm în redacție și ne gândim ce parcurs ar fi avut România la acest Campionat Mondial. Ar trebui să încetăm cu asta prin sferturi. Cât să ne mai imaginăm?

20:20 Portarul mexicanilor, Ochoa, face din nou minuni în poarta naționalei sale, respinge în bară șutul lui De Vrji, iiar tabela rămâne în continuare 1-0. Olanda pare puțin mai așezată odată cu intrarea lui Depay din minutul 56, dar în continuare este de nerecunoscut. Mexic a marcat 11 dintre cele 13 goluri la Campionatul Mondial în cea de-a doua repriză. Minutul 60, 1-0 pentru mexicani. Marcatorul golului tocmai a fost înlocuit cu Aquino.

20:07 GOOOOOOOOOOL MEXIC Am cerut gol, am primit gol. Și destul de repede. Dos Santos a marcat cu un șut de la 25 de metri primul său la acest Campionat Mondial, în minutul 48. Este minutul 50, Mexic conduce cu 1-0 și se află în continuare în careul olandezilor. Nu îi vedem prea bine pe aceștia. Dar avem răbdare să ni se demonstreze opusul. Reacția lui Herrera: de neprețuit și tipică.

19:15 Arjen Robben și Wijnaldum în timpul intonării imnului Olandei. Alături de ei, mascota trimisă de McDonalds în Brazilia.

19:10 Meci destul de interesant între Olanda și Mexic. Jucătorii lui Herrera reușesc să se apere foarte bine, dar nu au intrat în careul lui Cillessen, au preferat șutul de la distanță. Cele două naționale au mai jucat de șase ori. Mexic le-a câștigat pe primele două, în timp ce Olanda pe ultimele patru. Între ele, o remiză. De Jong a făcut întindere și avem și prima modificare în echipa olandeză. Minutul 10, scorul este 0-0.

19:00 Gata, a început Olanda – Mexic. Colegul Adrian Costeiu, atunci când nu este supărat că nu este titular vreun jucător pe care îl are la Fantasy, tocmai mi-a spus că selecționerul Mexicului a anunțat primul „11” încă de aseară, pe Twitter. Mi se pare mie sau tehnologia reușește ușor, dar sigur, să anuleze farmecul unei foi de joc? În fine, discuția este complexă și nu are nicio legătură cu partida de acum. Între timp, în tribunele stadionului, Mexicul pare să fi câștigat partida detașat.