Karagounis își face mea culpa:** „Am pierdut o mare ocazie de a câștiga din vina mea”

Mijlocașul grec Giorgios Karagounis s-a declarat dezamăgit pentru că a ratat un penalti la remiza cu Polonia, scor 1-1, în meciul de deschidere de la Euro-2012, apreciind și că echipa sa ar fi trebuit să mai primească o lovitură de la 11 metri, informează Record.

„Am început prost partida. Din fericire am reușit să ne arătăm valoarea în partea secundă. Am pierdut o mare oportunitate de a câștiga meciul din vina mea. Suntem bucuroși că suntem aici. În prima repriză a fost un penalti nesemnalat. Torosidis mi-a garantat că mingea a lovit brațul adversarului. Din nefericire, arbitrul nu a văzut”, a declarat Karagounis.

Selecționata Poloniei a încheiat la egalitate, vineri, scor 1-1 (1-0), cu reprezentativa Greciei, în meciul de de deschidere de la Euro-2012, disputat pe Stadionul Național din Varșovia, în grupa A, în care s-au acordat două cartonașe roșii și s-a ratat un penalti.

Pentru Polonia a marcat Lewandowski ’17, iar pentru Grecia a înscris Salpingidis ’51.

Din minutul 44, Grecia a evoluat cu un jucător mai puțin, Papastathopoulos fiind eliminat pentru cumul de cartonașe.

Și Polonia a avut un jucător mai puțin în teren, din minutul 69, când portarul Szczesny a fost eliminat pentru fault din postura de ultim apărător. La această fază, arbitrul spaniol Carlos Velasco Carballo a acorda lovitură de la 11 metri pentru Grecia, executată de Karagounis, dar apărată de portarul Tyton, intrat în poartă în locul lui Szczesny.

Sursa: Mediafax

Publicat: 08 06. 2012, 23:19
Actualizat: 08 06. 2012, 23:20