Juventus poate sărbători cel de-al optulea titlu consecutiv în Serie A. Ce îi lipsește campioanei Italiei pentru a înregistra primul obiectiv al sezonului

Juventus se poate încorona campioană în Serie A cu șapte etape înaintea finalului sezonului. „Bătrâna Doamnă” a câștigat în runda cu numărul 30, în fața lui AC Milan, scor 2-1.

Meciul nu a fost unul ușor pentru gruparea lui Massimiliano Allegri. Torinezii au fost conduși începând cu minutul 40, atunci când golgheterul grupării din Milano, Piatek, a marcat cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

În a doua repriză, Juventus a reușit să restabilească egalitatea. În minutul 60, Dybala a transformat o lovitură de la 11 metri, pe care tot el a scos-o.

Cu șase minute înainte de finalul partidei, Moise Kean l-a învins pe Reina cu un șut la colțul lung și a dus scorul la 2-1.

Juventus a obținut cele trei puncte și s-a distanțat la 21 de puncte de a doua clasată, Napoli. Echipa din Torino poate sărbători la finalul acestei etape câștigarea celui de-al optulea titlu consecutiv în campionatul Italiei, dacă Napoli va pierde, pe teren propriu, în fața echipei lui Ionuț Radu, Genoa, în meciul de duminică, 7 aprilie, de la ora 21:30.

Publicat: 06 04. 2019, 21:37
Actualizat: 06 04. 2019, 21:45