JO 2018 | Performanță uriașă pentru România! Raluca Strămăturaru a obținut cel mai bun rezultat al tricolorilor la JO de iarnă în ultimii 24 de ani

UPDATE | Raluca Strămăturaru, în vârstă de 32 de ani, a obținut, marți, cel mai bun rezultat al delegației României la actuala ediție a JO de la Pyeongchang. Sportiva a obținut locul 7, în proba de sanie, cea mai bună clasare a României din ultimii 24 de ani.

În finală, Strămăturaru a reușit un timp de 46,681 de secunde (3:06.288, la general), clasându-se pe locul 7. Aurul i-a revenit lui Natalie Geisenberger (3:05.232), argintul sportivei din Germania, Dajana Eitberger (3:05.599), iar cea de bronz sportivei canadiene Alex Gough (3:05.644)

Raluca Strămăturaru (32 de ani) este aproape de cel mai bun rezultat al delegației tricolore la Jocurile Olimpice de la PyeongChang. Sportiva de la CSA Steaua a încheiat pe locul 10 primele două manșe ale probei individuale de sanie. Cursele s-au desfășurat luni seara.

Raluca Strămăturaru a avut o primă manșă mai bună, pe care a încheiat-o pe locul 8, cu timpul de 46,469 secunde. În manșa secundă, ea a mai pierdut șapte sutimi (46,532), fapt ce i-a adus poziția a 11-a. Cumulat pe cele două manșe, ea s-a clasat pe 10.

Celelalte două manșe sunt programate marți seara. Cu o evoluție constantă și curată, Raluca Strămăturaru poate spera la un loc între primele 10.

Luni seara s-a încheiat și proba feminină de sărituri cu schiurile. Reprezentanta României, Daniela Haralambie, s-a clasat în final pe locul 25 (150,8 puncte), după o primă manșă mai puțin reușită (66,5 puncte). Aurul i-a revenit norvegiencei Maren Lundby (264,6p), urmată de Katharina Althaus (Germania / 252,6 p) și de Sara Takanashi (Japonia / 243,8 p).

Publicat: 13 02. 2018, 15:25
Actualizat: 13 02. 2018, 18:00