JO 2018 | Finlanda, medalie de bronz la hochei feminin. Cine joacă pentru aur

• Finlanda a învins, miercuri, echipa sportiviilor olimpici din Rusia, cu 3-2 și a obținut medalia olimpică de bronz la hochei pe gheață feminin.

Sportivele din Finlanda au condus încă din startul jocului. Petra Nieminen a marcat prima, pentru ea fiind a treia reușită la aceste Jocuri Olimpice, iar Susanna Tapani a dublat avantajul nordicelor la începutul celei de-a doua perioade de joc.

Rusoaicele au redus din diferență prin Olga Sosina, însă Linda Valimaki a restabilit imediat diferența de două goluri, stabilind astfel și soarta medaliei de bronz. Rezultatul final a fost stabilit de Lyudmila Belyakova, însă golul acesteia a venit prea târziu pentru sportivele din Rusia.

Finlanda a ajuns la a treia medalie de bronz din istoria participării lor la Jocurile Olimpice. Ultima a fost câștigată, la Vancouver, în 2010, în timp ce primul podium olimpic a fost obținut la Nagano în 1998, în anul în care hocheiul feminin a debutat la olimpiadă. Meciul pentru medalia de aur, va avea loc joi, între echipele SUA și Canadei, singurele două țări care au câștigat aurul olimpic în acest sport.

Publicat: 21 02. 2018, 13:46
Actualizat: 21 02. 2018, 14:39