I-au ținut în joc de glezne pe unguri. Naționala masculină a obținut prima victorie la Europeanul de tenis de masă. Urmează Suedia

Naționala masculină a debutat ieri în grupele Campionatului European pe echipe de tenis de masă, competiție care are loc până duminică în Sala Metropolitană din Nantes, o arenă aflată la 20 de minute de mers cu tramvaiul de centrul orașului.

Elevii lui Andrei Filimon au înfruntat în primul meci al grupei Ungaria și au învins, scor 3:1, la finele unei încleștări în care Rareș Sipoș a mai pus un punct pe tabelă, la general, 2-1, în adevăratul moment psihologic al partidei. În meciul patru (se joacă cel mai bun din cinci), Cristi Pletea a intrat la masă contra ungurului Bence Majoros și, la finele unei dispute extrem de spectaculoase, constănțeanul s-a impus cu 3-1 și a adus victoria tricolorilor, 3-1 la general. În următoarea partidă, reprezentativa băieților dă piept mâine cu Suedia, favorita seriei.

Grupa e formată din trei națiuni, prima clasată urmând a merge în sferturile de finală. La CE din Nantes, Andrei Filimon beneficiază de Adrian Crișan, Ovidiu Ionescu, Hunor Szocs, Cristi Pletea și Rareș Sipoș.

România – Ungaria 3-1

⚬Cristian Pletea – Tamas Lakatos 3-0 (11-9, 11-7, 11-9)
⚬Ovidiu Ionescu – Bence Majoros 2-3 (10-12, 9-11, 11-5, 11-7, 9-11)
⚬Rareș Șipoș – Adam Szudi 3-2 (11-6, 10-12, 4-11, 11-7, 11-7)
⚬Cristian Pletea – Bence Majoros 3-1 (11-8, 11-13, 11-9, 11-5)

Publicat: 04 09. 2019, 10:07
Actualizat: 04 09. 2019, 10:12