Hodgson, dezamăgit de ratarea calificării:** „Penaltiurile au devenit o mică obsesie în fotbalul englez! Nu prea au mare legătură cu un meci de fotbal”

Selecționerul Angliei, Roy Hodgson, a declarat, duminică seară, că loviturile de departajare nu au prea mare legătură cu fotbalul, după ce englezii au fost învinși la penaltiuri, scor 4-2, de Italia, în sferturile Euro-2012, informează AFP.

„Am muncit mult, am dat totul, am trecut peste crampe și probleme fizice. Am încercat, nu am jucat pentru a ajunge la penaltiuri. Ne-am apărat foarte bine și nu am știut să profităm de ocaziile avute. Jucătorii au executat penaltiuri la antrenamente, mai ales că a devenit o mică obsesie în fotbalul englez. Și au fost foarte buni, dar este imposibil să fie la fel și în meci. Aveam cinci executanți foarte buni, dar doi au ratat. Am fost neînvinși în 120 de minute. Am pierdut pentru că nu reușim să ne impunem la loviturile de departajare, iar sincer să fiu acestea nu au prea mare legătură cu un meci de fotbal”, a declarat Hodgson.

Hodgson a mulțumit fanilor care au fost alături de echipă și regretă că nu le-a putut oferi calificarea. El a lăudat și gazdele competiției, subliniind că Anglia a fost foarte bine primită la Kiev, Donețk, dar și la baza de cantonament din Polonia.

Anglia a fost eliminată, duminică, în sferturile de finală ale Euro-2012, după ce a fost învinsă de Italia, scor 4-2, la loviturile de departajare.