Hodgson a plecat, Southgate îi poate lua locul! Englezii sunt furioși: „Ne-a eliminat o țară care are mai mulți vulcani decât jucători de fotbal!”

Islanda a oferit cea mai mare surpriză a acestei ediții a Campionatului European și unul dintre cele mai neașteapte rezultate din istoria EURO. Islandezii au reușit ceea ce înainte de meci părea imposibil și anume eliminarea Angliei.

Imediat după partidă, selecționerul Hodgson și-a anunțat demisia de la națională. The Sun scrie că Gareth Southgate, selecționerul de la Under 21, este favorit să-i ia locul.

Gary Lineker, recunoscut pentru aciditatea opiniilor sale, a postat pe Twitter un mesaj ironic la adresa naționalei Angliei.

„Cea mai grea înfrângere din istorie! Anglia a fost învinsă de o țară care are mai mulți vulcani decât fotbaliști profesioniști! Bine jucat Islanda!”

Lineker a avut un mesaj și pentru Hodgson: „Și-a dat demisia. Un om decent care va rămâne mereu în amintirea noastră pentru că a pierdut cu modesta Islanda”.

Anglia a pierdut meciul din optimi cu Islanda, scor 1-2. Rooney a deschis scorul din penalty, în minutul 4, dar Sigurdsson a egalat imediat, în minutul 6. Sigthórsson a marcat ceea ce avea să fie golul victoriei și al calificării în minutul 18.

Publicat: 28 06. 2016, 08:37
Actualizat: 28 06. 2016, 08:55