Gică Hagi și-a scos pălăria în fața României U21 după eliminarea de la EURO 2019: „Această generație ne-a depășit pe noi”

România U21 a fost eliminată, joi, în semifinalele Campionatului European de tineret, după 2-4 contra Germaniei. La final, Gheorghe Hagi, care a urmărit partida pe viu, de la Bologna, a avut numai cuvinte de laudă pentru elevii lui Mirel Rădoi.

„Regele” a subliniat și el căderea fizică a tricolorilor în repriza secundă a meciului de la Bologna, când România a încasat trei goluri, însă Gică Hagi s-a declarat extrem de mulțumit de performanța realizată, considerând-o peste cea obținută de „Generația de Aur”, care s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul Mondial din 1994.

„V-am zis că e o generație de excepție, chiar dacă suntem supărați și puteam să câștigăm. Ei au fost mult mai proaspeți în repriza a doua, a venit fotbalul peste noi. Au avut ocazii, dar asta e. Felicitări din toată inima, ne-au scos în stradă, ne dau speranțe. Sperăm să-și construiască o carieră frumoasă și la echipa națională la fel.

Din păcate, în repriza a doua puteam mai mult, dar asta e. Trebuie să-i felicităm, să le dăm curaj, sunt băieți tineri, au nevoie de încredere să poată facă la fel și în continuare. Noi care am trăit genul ăsta de meciuri, ai atâtea gânduri în cap, dar important e că ei învață din lucrul ăsta, văd ce înseamnă lucrul ăsta. Am fost aproape de finală, ne-am bătut cu Germania de la egal la egal, ei au arătat că sunt puternici, că au un fotbal mare. Sper să-i batem la naționala mare într-o zi. Această generație ne-a depășit pe noi. Noi n-am jucat niciodată o semifinală, ei au jucat”, a spus Gheorghe Hagi, la TVR.

Pentru tricolorii U21 este cea mai bună performanță din istorie la un turneu final. De asemenea, elevii lui Mirel Rădoi au obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Publicat: 27 06. 2019, 21:37
Actualizat: 27 06. 2019, 21:38