Ghinion! S-a „rupt” încă de la primul meci și are șanse mici să mai joace: „Pare să fie o fractură. Nu va putea continua la acest Mondial”

Danemarca a învins Peru, scor 1-0, a egalat Franța în fruntea Grupei C de la Cupa Mondială din Rusia, dar nu toate veștile sunt bune pentru nordici. Experimentatul mijlocaș Willian Kvist (33 de ani) s-a accidentat în partida contra sud-americanilor și are șanse mici să mai joace la această ediție a turneului final.

Trimis de Age Haraide să apere mijlocul terenului, Kvist a căzut rău după un contact cu Jefferson Farfan, a fost schimbat în minutul 36 al primei reprize și, din câte se pare, suferă de o accidentare mai gravă decât se credea: „Trebuie confirmat, dar, având în vedere simptomele, pare să fie o fractură la coastă. Dacă se confirmă, el nu va putea continua la acest CM și va trebui să continuăm cu un jucător mai puțin, deoarece nu-l putem înlocui”, a spus Haraide, la conferința de presă pe care a susținut-o imediat după finalul meciului.

După victoria de sâmbătă, 1-0 cu Peru, Danemarca e liderul grupei, la egalitate cu Franța, ambele cu câte trei puncte.

Programul meciurilor din Grupa C:

16 iunie, ora 13:00 – Franța – Australia 2-1 (Griezmann 58-pen., Pogba 81 / Jedinak 61-pen.) CRONICA MECIULUI

16 iunie, ora 17:00 – Peru – Danemarca 0-1 (Poulsen 59) – CRONICA MECIULUI

21 iunie, ora 15:00 – Franța – Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 18:00 – Danemarca – Australia (Samara)

26 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Franța (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci)

Publicat: 17 06. 2018, 12:32
Actualizat: 17 06. 2018, 12:33