Gest superb făcut de Federația Croată de Fotbal. Modric și Rakitic vor avea parte de o galerie specială în finala de la Moscova

Federația Croată de Fotbal va oferi invitații la finala Campionatului Mondial lotului care a participat la ediția Mondialului din 1998. Anunțul a fost făcut de federație prin intermediul site-ului oficial. Pe lăngă fotbaliști, și antrenorii echipei de la acea vreme au biletele asigurate de către federației. „Federația Croată de Fotbal invită echipa lui Miroslva Blezic (n. r. selecționerul croaților de la Mondialul din 1998) care a câștigat  medalia de bronz la Campionatul Mondial din Franța din 1998, și pe toți reprezentanții acesteia, la meciul final al Campionatului Mondial din Rusia.” Se arată în comunicatul de pe site-ul oficial.

Acum 20 ani, Croația înregistra cea mai mare performanță la un turneu final, terminând pe locul trei, după ce a câștigat finala mică, trecând cu 2-1 de Olanda. La cinci ediții distanță, actuala națională depășește performanța istorică și ajunge până în actul final al competiției. Marea finală, contra Franței, va avea loc pe stadionul Lujniki, din Moscova, duminică – 15 iulie.

Actualul președinte al federației, Davor Suker, a fost atacantul selecționatei de acum 20 ani, care a câștigat Gheata de Aur a competiției, după ce a marcat șase goluri. Din echipa legendară au mai făcut parte: Drazen Ladic, Marjan Mrmic, Vladimir Vasilj (portari), Igor Stimac, Goran Juric, Slaven Bilic, Zvonimir Soldo, Igor Tudor, Zoran Mamic, Dario Simic (fundași), Anthony Seric, Aljosa Asanovic, Robert Prosinecki, Zvonimir Boban, Silvio Maric, Mario Stanic, Robert Jarni, Krunoslav Jurcic (mijlocași), Petar Krpan, Ardian Kozniku și Goran Vlaovic (atacanți).