Germania, prima echipă din istorie care ajunge în semifinalele CM de patru ori consecutiv. FOTO | Imagini de colecție de la Germania – Franța

Germania nu a convins în „optimea” cu Algeria, dar nemții și-au revenit rapid pentru „șocul” cu Franța. Low a surprins și l-a aruncat în primul „11” pe veteranul Klose, dar atacantul lui Lazio nu a reușit să pună mâna pe titlul de golgheter absolut al Mondialelor. Golul a venit însă din lovitura lui Hummels, care a deschis rapid scorul, în minutul 13.

CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO DE LA GERMANIA – FRANȚA

Neînvinși până acum, francezii au replicat în mai multe rânduri, dar s-au lovit de forma de zile mari a lui Neuer.

Germania merge în semifinale și este prima echipă din istorie care ajunge în această fază a competiției de patru ori consecutiv. În penultimul act, nemții vor întâlni câștigătoarea dintre Brazilia și Columbia.

Lloris nu are nicio șansă la lovitura de cap a lui Hummels. FOTO: EPA

Germaniei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins vineri, pe arena Maracana din Rio de Janeiro, cu scorul de 1-0 (1-0), selecționata Franței, în sferturile de finală ale competiției.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Hummels în minutul 13.

Franța: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho (Koscielny ’72), Evra – Cabaye (Remy ’73), Pogba, Matuidi – Valbuena (Giroud ’85) Benzema, Griezmann. Selecționer:Didier Deschamps

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Schweinsteiger, Khedira – Özil (Gotze ’83), Kroos (Kramer ’90+2), Müller – Klose (Schurrle ’69). Selecționer: Joachim Low.

Cartonașe galbene: Khedira ’55, Schweinsteiger ’80

Arbitri: Nestor Pitana (Argentina) – Hernan Maidana (Argentina), Juan Pablo Belatti (Argentina) – Jonas Eriksson (Suedia)