• Anglia ar putea fi eliminată din faza grupelor pentru prima oară după 1958
  • Uruguayenii au câștigat cu 2-1 și revin în lupta pentru calificarea în optimile Mondialului, după ce Costa Rica, în prima etapă, i-a învins, scor 3-1.
  • Golurile uruguayenilor au fost marcate de Suarez, în minutele 39 și 85, în timp ce pentru englezi a înscris Rooney, în minutul 75.

Englezul Wayne Rooney, aflat la primul gol la un turneul final al Cupei Mondiale și la al 40-lea pentru națională, a trimis mingea în transversală în minutul 31.

Omul meciului a fost Luis Suarez, marcator al celor două goluri ale sud-americanilor. Atacantul lui Liverpool a fost accidentat în primul meci din grupa D. După meci, în timp ce acorda o declarație, Suarez a izbucnit în lacrimi:  „Am suferit foarte mult pentru a putea reveni după accidentare. Toți coechipierii mei au suferit în acest meci. Am dat totul și am răspuns astfel celor care ne-au criticat. Acum trebuie să ne odihnim și apoi să profităm de șansa pe care o avem. Am visat că voi marca aceste goluri și este foarte frumos că s-a întâmplat”, a spus jucătorul după meci.