• Georgios Samaras a fost desemnat jucătorul meciului Grecia – Coasta de Fildeș. Samaras, care a jucat tot meciul, a marcat golul decisiv în minutul 90+3 dintr-un penalti obținut tot de el. Atacantul grec a avut 28 de pase reușite.

Grecia s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins cu 2-1 pe Coasta de Fildeș, în ultima etapă a grupei C a competiției. Golurile grecilor au fost marcate de Samaris ’42 și Samaras ’90+3 din penalti, în timp ce pentru ivorieni a înscris Bony, în minutul 74.

Echipele de start:

Coasta de Fildeș: Barry – Aurier, Kolo Toure, Bamba, Boka – Tiote (Bony ’61), Yaya Toure, Serey Die – Kalou, Drogba (Diomande ’79), Gervinho (Sio ’83). Selecționer: Sabri Lamouchi.

Grecia: Karnezis (Glykos ’24) – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Maniatis, Karagounis (Gekas ’78), Christodoulopoulos – Kone (Samaris ’12), Salpingidis, Samaras. Selecționer: Fernando Santos.