FOTO | Tensiunea și-a spus cuvântul. Gestul făcut de Cristiano Ronaldo la finalul meciului cu Iran

Portugalia a reușit să se califice în optimi după scorul de 1-1 cu Iran. Căpitanul portughezilor, Cristiano Ronaldo, a trăit momente tensionate după deciziile luate cu ajutorul arbitrajului video.

Ricardo Quaresma a deschis scorul pentru portughezi în minutul 45. În minutul 51, naționala Portugaliei a primit un penalty cu ajutorul VAR, însă Cristiano Ronaldo nu a reușit să îl învingă pe Alireza Beiranvand, portarul iranienilor.

În minutul 83, VAR l-a ajutat pe starul lui Real Madrid să scape de un cartonaș roșu. În urma analizei video, Ronaldo a fost sancționat doar cu un cartonaș galben. VAR le-a oferit șansa de egalare iranienilor în minutul 93 printr-un penalty pe care Karim Ansarifard a reușit să îl transforme.

Partida s-a încheiat astfel cu scorul de 1-1, însă Ronaldo a trăit cu emoție finalul partidei alături de echipa sa. La final, Cristiano Ronaldo a fost surprins în timp ce critica arbitrul video, care a ajutat la analiza celor mai importante faze ale paridei.