FOTO | Messi și Ronaldo, lăsați în urmă de Neymar! Capitolul la care superstarul brazilian se uită de sus la cei doi giganți ai ultimului deceniu

Neymar (26 de ani) are potențial uriaș și este principalul înlocuitor al lui Messi și Ronaldo, când aceștia nu vor mai fi la nivelul de acum. Brazilianul demonstrează asta prin cifrele sale incredibile. Superstarul lui PSG a încântat la ultima apariție pentru naționala Braziliei, la meciul cu Mexic din optimile de finală ale Mondialului, când a marcat și a oferit un assist, pecetluind calificarea Selecao în sferturi.

Neymar a deschis scorul în minutul 51 al meciului cu Mexic, din optimile Cupei Mondiale și a bifat o performanță de excepție. Atacantul i-a pasat decisiv lui Roberto Firmino la reușita de 2-0. Astfel, cel mai scump jucător al planetei a marcat 6 goluri din 38 de șuturi trimise pe spațiul porții la turneele finale ale Cupei Mondiale.

În comparație, Messi avut nevoie de Neymar a deschis scorul în minutul 51 al meciului cu Mexic, din optimile Cupei Mondiale și a bifat o performanță de excepție. Astfel, cel mai scump jucător al planetei a marcat 6 goluri din 38 de șuturi trimise pe spațiul porții la turneele finale ale Cupei Mondiale.

Mai mult, în favoarea lui Neymar mai vin și alte cifre. Brazilianul avut nevoie de doar nouă meciuri ca să marcheze de șase ori la Mondiale, în timp ce Messi a avut nevoie de 19 meciuri ca să înscris șase goluri și să livreze șase pase decisive. Lui Ronaldo i-au trebuit 17 meciuri ca să înscrie de șapte ori și să paseze decisiv de două ori.

Golul cu Mexic e al doilea pentru Neymar la CM, după cel marcat în grupe cu naționala din Costa Rica. Atunci, Brazilia s-a impus tot cu 2-0.

Publicat: 02 07. 2018, 19:31
Actualizat: 02 07. 2018, 19:34