Fetele au pătruns în sferturile Europeanului de tenis de masă și își continuă cursa de apărare a aurului continental. Victorie mare, azi, contra Spaniei cu două chinezoaice în lot: Xiao Maria și Xuan Zhang

România a încheiat pe primul loc Grupa 1 din cadrul Europeanului de tenis de masă din Nantes și s-a calificat în sferturile turneului din Sala Metropolitană, o arenă cu o capacitate de 2.500 de locuri. Elevele lui Viorel Filimon își află joi seara, în urma tragerii la sorți, adversara din meciul pentru intrarea în semifinale. Pătrunderea între primele patru ar însemna, automat, medalia de bronz.

După victoria în fața Slovaciei de ieri, scor 3:0, tricolorele au jucat azi meciul decisiv cu Spania, selecționată cu două jucătoare de origine chineză în lot. Campioanele europene en titre s-au impus, scor 3:0, la finele unei încleștări destul de dificile. Filimon s-a bazat pe Szocs, Samara și Dodean, în timp ce Irina Ciobanu și Adina Diaconu au rămas pe bancă.

Sfertul de finală are loc mâine, eventuala semifinală e programată sâmbătă, în timp de ultimul act e duminică.

Rezultatele partidelor din România – Spania 3-0

Bernadette Szocs – Galia Dvorak 3:0

Eliza Samara – Xiao Maria 3:2

Dana Dodean – Xuan Zhang 3:1

Publicat: 05 09. 2019, 21:34
Actualizat: 05 09. 2019, 21:41