Fără medalie la spadă fete! Brânză a pierdut incredibil în sferturi

UPDATE 7: Ana Maria Brânză a avut în sferturi cel mai greu meci de până acum cu Julia BELJAJEVA (nr. 41, Estonia). Ex-sovietica a condus aproape în permanență, Ana a revenit spre final, a egalat, dar Julia a dat tușa decisivă: 14-15! La fel ca la Olimpiadă, Ana pierde în sferturi! România rămâne cu medalia lui Dolniceanu de miercuri!

UPDATE 6:  Rămasă singura româncă pe tablou, Ana Maria Brânză a urcat fără probleme în sferturile de finală. Campioana europeană în exercițiu a învins-o cu 15-10 pe franțuzoiaca Lauren REMBI (nr.17) și va evolua în sferturi cu Julia BELJAJEVA (nr. 41, Estonia) care a bătut-p pe Rossella FIAMINGO (nr. 8, Italia), scor 15-11.

UPDATE 5: Maria Udrea s-a oprit și ea în turul II după ce a pierdut cu 7-12 în fața italiencei Rossella FIAMINGO (nr. 8).

UPDATE 4: Simona Pop nu a putut urca mai sus de turul II. Sătmăreanca, legitimată la CS Steaua, a pierdut cu 10-15 în fața americancei Courtney HURLEY (nr. 14).

UPDATE 4:  Turul II a fost ceva mai ușor pentru Ana Maria Brânză. Liderul mondial a trecut destul de ușor, scor 15-10, de sud-coreanca CHOI Eunsook (nr. 32) și va evolua în optimi cu Lauren REMBI (nr.17, Franța).

UPDATE 3: Adversarele româncelor în turul II sunt următoarele: Ana Maria Brânză – CHOI Eunsook (nr. 32, Coreea de Sud), Simona Pop Deac – Courtney HURLEY (nr. 14, SUA), Maria Udrea – Rossella FIAMINGO (nr. 8, Italia). Rămâneți pe www.prosport.ro pentru a afla primii despre evoluția fetelor noastre.

UPDATE 2: Simona Pop și Maria Udrea s-au alăturat Anei în turul II. Simona a trecut cu 15-13 de Francesca QUONDAMCARLO (nr. 46, Italia), iar Maria Udrea a depășit-o fără probleme, scor 15-7, pe Laskmi Natalia LOZANO OLARTE (nr. 40, Columbia). Din păcate, Raluca Sbîrcia a ieșit în turul I după 14-15 cu Renata KNAPIK (nr. 38, Polonia).

Ana Maria Brânză a început cu mari emoții concursul de spadă individual. După o luptă aprigă, cu multe răsturnări de situație, favorita numărul unu a trecut de suedeza Johanna Bergdahl, scor 15-12. În turul II urmează sud-coreanca Choi Eunsook (nr. 32), care a trecut de germanca Beate Christmann (nr. 33) cu 15-10. Celelalte românce luptă în turul I după următorul program:

14:50 – Maria UDREA (nr. 25) – Laskmi Natalia LOZANO OLARTE (nr. 40, Columbia)

14:50 – Simona Pop Deac (nr. 19) – Francesca QUONDAMCARLO (nr. 46, Italia)

14:50 – Raluca Cristina Sbîrcia (nr. 27) – Renata KNAPIK (nr. 38, Polonia)

Publicat: 08 08. 2013, 18:10
Actualizat: 09 08. 2013, 08:12