„Falcao e singurul care a bătut altfel decât mă așteptam”. Eroul Angliei face dezvăluiri și are un răspuns pentru Courtois

Jordan Pickford (24 de ani) a devenit eroul unei națiuni, i-a adus Angliei prima victorie din istorie la loviturile de departajare, iar la finalul meciului cu Columbia a povestit cum a atins performanța fantastică și a ținut să-i răspundă lui Courtois.

Învins de Yerry Mina în al treilea minut al timpului suplimentar, goalkeeper-ul lui Everton a reușit să „citească” penalty-ul lui Carlos Bacca, i-a oferit lui Eric Dier șansa de a califica Anglia în sferturile de finală și a devenit, la 24 de ani, portarul cu care Anglia rupe blestemul și câștigă un meci la loviturile de departajare la Cupa Mondială. Plin de încredere, englezul și-a adus aminte de o declarație a lui Thibaut Courtois, care, după Belgia – Anglia 1-0, a spus că Pickford nu a reușit să respingă șutul lui Januzaj, de la singurul gol al partidei, pentru că ar fi prea scund.

Pe lângă răspunsul pentru rivalul de la Chelsea, Pickford a mai transmis că analiza făcută înaintea meciului a fost decisivă pentru reușita de la penalty-uri, unde doar Falcao a reușit să-l surprindă: „I-am analizat înaintea meciului, știam cum bat penalty-urile. Falcao e singurul care a bătut altfel decât mă așteptem. Chiar dacă nu sunt cel mai înalt portar, am forță și agilitate. Ajung dintr-un colț în altul și sunt bun. E vorba despre a fi acolo și a apăra. Iar eu am fost! Știam că avem meciul în mână. Chiar dacă am ajuns la penalty-uri, știam că suntem capabili să câștigăm”, a declarat Pickford, citat de Daily Mail.

Învingătoare în fața Columbiei (1-1, 4-3 la loviturile de departajare), Anglia are o șansă uriașă de a-și egala cea mai bună performanță la o Cupă Mondială care nu se joacă pe propriul teren. În sferturi, Southgate și băieții lui vor juca împotriva Suediei, sâmbătă, la Soci.

Publicat: 04 07. 2018, 09:16
Actualizat: 04 07. 2018, 09:17