FABULOS | Revolta piticilor. După victoria Insulelor Feroe, San Marino a rupt și ea o serie incredibilă: primul punct, după 61 de eșecuri consecutive

După ce Insulele Feroe au câștigat cu 1-0 în fața Greciei vineri seară, San Marino a reușit să rupă seria neagră, de 61 de meciuri oficiale fără punct câștigat, în urma egalului înregistrat sâmbătă, scor 0-0, cu Estonia

De câte ori nu v-ați întrebat de ce joacă San Marino în preliminariile turneelor finale, având în vedere că micuțul stat nu a reușit nici măcar o victorie în ultimii 20 de ani într-un meci oficial? Câte goluri au primit portarii sanmarinezi oare până să ridice brațele în semn de bucurie? Vă mai aduceți aminte cum s-au bucurat sanmarinezii în septembrie 2013, când Alessandro Della Valle a marcat contra Poloniei, într-un eșec clar, 1-5? De fapt, acela era primul gol după o pauză de cinci ani într-un meci oficial, de la o reușită în poarta Slovaciei, în octombrie 2008! Răspunsul acestor întrebări a venit sâmbătă seară, când San Marino a reușit să câștige primul punct într-un meci oficial, după o pauză de 13 ani, după ce au remizat contra Estoniei, scor 0-0!

Bilanțul sanmarinezilor era groaznic: 59 de eșecuri în 59 de meciuri disputate în preliminariile unui European. Dar în această seară, echipa lui Pierangelo Manzaroli a rezistat fabulos. Și, pentru prima dată după 61 de eșecuri consecutive, gruparea sanmarineză a smuls un punct imens! Evident, seria a fost cea mai lungă din istoria fotbalului mondial, dar pentru prima dată de la egalul cu Letonia, din preliminariile CM 2002, scor 1-1, San Marino a plecat neînvinsă de pe teren dintr-un meci oficial. Adăugând aici și victoriile obținute de Insulele Feroe cu Grecia (1-0) și de Liechtenstein în Moldova (1-0), e clar că asistăm, deocamdată, la o revoltă a piticilor în fotbalul european.

Publicat: 15 11. 2014, 20:50
Actualizat: 15 11. 2014, 21:02